Beczki do kiszenia

Beczki do kiszenia

Beczka do kiszenia ogórków i kapusty

Beczka do kiszenia to naczynie, które każdy powinien mieć w swojej kuchni gdy przychodzi sezon na przetwory domowe. Wiemy jakie walory zdrowotne mają domowe kiszonki, które tak naprawdę wracają do łask w ostatnich latach. Osoby, które są świadome swojego stylu życia przekonały się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. A jak lepiej zbudujemy swoją odporność ? Oczywiście jedząc od już od lata domowe kiszonki z warzyw. Dziś zdrowa kuchnia to nie tylko ogórki i kapusta bo kisić możemy praktycznie każde warzywo a przepisy znajdziemy w książkach i w internecie. Potrzebujemy do tego zakupić odpowiednie naczynia a najlepsze będą beczki do kiszenia. I tu nasuwa się pytanie jakie beczki wybrać bowiem na rynku dostępne są beczki do kiszenia kamionkowe, ceramiczne, plastikowe a nawet dębowe. I bardzo dobrze, że wybór jest tak ogromny, każdy smakosz znajdzie odpowiednia beczkę dla siebie. Przybliżmy więc czym charakteryzują się poszczególne beczki do kiszenia ogórków czy kapusty.

The form you have selected does not exist.

Najbardziej popularne są beczki kamionkowe. Mają beczułkowaty kształt i wyglądają jak garnek do kiszenia, który ma pokrywkę i dwa uchwyty po bokach. Posiadały je nasze babcie i mamy. Przeznaczone są do kiszenia a nie do gotowania. Zacznijmy właśnie od kształtu bo beczki kamionkowe mogą przybierać tradycyjne pękate rozmiary w ciemnych kolorach ale też być bardziej smukłe i pięknie ozdobione. Są malowane na biało z kolorowymi wzorami czy rysunkami. Posiadają motywy związane z ogórkami bądź kwiatami czy po prostu napis smacznego. Wybór jest bardzo duży zarówno jeśli chodzi o wzór jak i o pojemność bo przecież nie musimy kupować od razu beczki 30 litrowej. Możemy zacząć naszą przygodę z kiszeniem od małych, zgrabnych beczek 3 litrowych czy 5 litrowych. Te mniejsze beczki np. 2 litrowe wykorzystamy również do zrobienia domowych zakwasów: warzywnych np. buraczanych lub zakwasu do żuru czy, do pieczenia chleba. Bardzo praktyczne będą do ukiszenia ogórków małosolnych, które szybko się robi. Beczki kamionkowe są solidnie wykonane i odpowiednio konserwowane będą nam służyły wiele, wiele lat. To też naturalny i najzdrowszy wybór jeśli chodzi o właściwości kiszenia. Kamionka nie wchodzi w reakcje z żywnością czyli jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Nawet alergicy z powodzeniem mogą używać beczek z gliny kamionkowej. Takie ogórki czy kapusta z naturalnie zrobionej kiszonki będą cieszyły cały rok. Przygotowanie w beczkach do kiszenia przetworów na zimę możliwe jest bez użycia środków konserwujących. Naczynia te są odporne na zarysowania i łatwo się je czyści.

Bardzo podobną do kamionkowej jest ceramiczna beczka do kiszenia kapusty czy ogórków. Kształty mają w zasadzie takie same bo technologia wykonania jest taka sama i pozwala na te coraz ciekawsze wzory. Beczkę ceramiczna wykonuje się z uformowanej i wypalonej gliny z dodatkiem różnych innych minerałów. Następnie naczynie to jest glazurowane i jeszcze dodatkowo malowane i ozdabiane według pomysłów projektodawców. Glazurowanie sprawia, że beczka nie chłonie wilgoci i jest jeszcze bardziej odporna na uszkodzenia czy zarysowania. Materiały są naturalne więc dostosowane do kontaktu z żywnością. Możemy zakupić beczkę w dowolnych pojemnością od pół litrowych do bardzo dużych kilkudziesięcio litrowych. Takie własnoręcznie przygotowane przetwory pozwolą cieszyć się swoim smakiem i aromatem długi czas.

Możemy spotkać też plastikowe beczki do kiszenia. Przede wszystkim będą lżejsze od beczek kamionkowych czy ceramicznych. To duży plus bo bez problemu przeniesiemy je z jednego miejsca w drugie. Nawet jeśli nasza beczka do kiszenia kapusty będzie sporych rozmiarów. Kolejną ich zaletą jest cena bo taka beczka plastikowa jest tańsza od innych występujących na rynku. Takie beczki różnią się od innych zakręcaną pokrywka, która gwarantuje, że nic się nam nie wyleje. Materiał z których się produkuje beczki do kiszenia musi mieć atest mówiący o tym, że naczynie to może być dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Bardzo wytrawni i doświadczeni amatorzy kiszenia wybierają beczki dębowe przeznaczone do kiszenia ogórków, kapusty czy śledzi. Do produkcji takich beczek do kiszenia stosuje się właśnie drewno dębowe, lipowe lub świerkowe. Są to zazwyczaj duże beczki, w które można wejść i bosymi stopami ubić kapustę. Beczki te skute są metalowymi obręczami. Na wierzchu beczki kładzie się też drewnianą pokrywę, która zabezpiecza przez zanieczyszczeniami ale również pełni funkcję docisku. Własnoręczne zrobienie kiszonki naprawdę nie jest trudne ale za to satysfakcja z końcowego efektu będzie ogromna. Bo co może smakować lepiej zimą niż kanapka z domowym kiszonym ogórkiem. A najlepszy bigos ugotujemy z własnoręcznie ukiszonej kapusty.
Wszystkie oferowane przez nas beczki do kiszenia są odporne na mechaniczne uszkodzenia. Większość posiada wygodne uchwyty do przenoszenia beczki oraz obciążniki, które uciskają kiszonki wewnątrz.

Podobne wpisy