klimt adela
||

Gustav Klimt – obraz ADELA

Domeną wielkich malarzy jest to, że nie sposób pomylić ich dzieł z obrazami innych artystów. Do tej grupy bez wątpienia należy malarz KLIMT.

The form you have selected does not exist.

Dzieła Gustava Klimta są wyjątkowo charakterystyczne. Obrazy jego pędzla można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Gustav Klimt urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, obecnie dzielnicy Wiednia. Austriak powszechnie uznawany jest za wybitnego przedstawiciela sztuki secesyjnej, a także lidera wiedeńskiego modernizmu.

Gustav Klimt był założycielem i członkiem Stowarzyszenia Artystów Austriackich – Secesja. Przez całe swoje życie artysta dążył do stworzenia dzieła wybitnego, a jednocześnie zupełnie innego  od akademickich standardów.

Portret Adele Bloch-Bauer autorstwa Klimta to jeden z najważniejszych obrazów przełomu XIX i XX wieku. Zagrabiony przez nazistów, po wojnie został uznany przez Austrię za skarb narodowy. Prawowita właścicielka musiała latami walczyć w sądach, aby odzyskać dzieło mistrza secesji.

Adele Bloch-Bauer wywodziła się z jednej z najbogatszych wiedeńskich rodzin. Jej ojciec Moritz był dyrektorem Wiener Bankverein, z kolei kilkanaście lat starszy mąż Ferdynand posiadał prawdziwe cukrowe imperium.Mężczyzna do szaleństwa kochał swoją piękną żonę. To właśnie on w 1903 roku zlecił mistrzowi wiedeńskiej secesji Gustavowi Klimtowi namalowanie portretu Adeli. Ukończony w 1907 roku portret od razu stał się wielką sensacją. Zachwycił nawet Habsburgów.

Odeszła w wieku zaledwie 44 lat. Prawdopodobną przyczyną zgonu było zapalenie opon mózgowych. Nie jest to jednak całkowicie pewna diagnoza. Sympatyzująca z socjalistami wiedenka odmawiała bowiem badań lekarskich twierdząc, że skoro biedne robotnice nie mogą sobie na nie pozwolić ona również nie będzie odwiedzać medyków.

Adela przed śmiercią sporządziła testament, w którym pisała między innymi: „Poprosiłam mojego męża by po jego śmierci moje dwa portrety i cztery pejzaże namalowane przez Gustawa Klimta trafiły do Galerii Austriackiej w Wiedniu”.

Ferdynand bez wątpienia spełniłby ostatnią wolę ukochanej żony, jednak w 1938 roku musiał uciekać z Wiednia. Zrobił to dosłownie na kilka dni przed tym, jak Hitler zajął Austrię. Portret Adeli pozostał w ich mieszkaniu przy Elisabethstrasse 18. Właśnie tam znaleźli go grabiący żydowskie mienie wyznawcy brunatnej ideologii. 

W tym czasie Ferdynand przebywał w Szwajcarii. W Zurychu doczekał końca wojny, ale zmarł pół roku po jej zakończeniu w wieku 81 lat. Wstrząśnięty postawą Austriaków, którzy gremialnie poparli Hitlera, na kilka tygodni przed śmiercią zmienił swój testament.

Zdecydował, że należące do niego dzieła Klimta nie trafią do zbiorów wiedeńskiego muzeum. Resztkę swojego niegdyś ogromnego majątku (większość została skonfiskowana przez nazistów) zapisał dzieciom swojego brata (i jednocześnie Austriackie władze jednak całkowicie zlekceważyły ostatnią wolę Ferdynanda. Portret Adeli został uznany za dziedzictwo narodowe i przez dziesiątki lat wystawiano go w Galerii Belvedere. Maria upomniała się o dzieła Klimta dopiero w połowie lat 90. XX wieku zapisanemu Luise, Marii oraz Robertowi.

Portret ciotki odkupił od Marii za zawrotne 135 milionów dolarów Ronald Lauder. Właściciel jednej z największych firm kosmetycznych na świecie przywrócił dziełu pierwotny tytuł, a następnie udostępnił je publiczności w nowojorskiej Neue Galerie, gdzie można je obecnie podziwiać.

Zobacz również inne obrazy Gustava Klimta:

Gustav Klimt – obraz Pocałunek 

Podobne wpisy