karafki

Karafki

Kiedyś karafki kojarzyły nam się z babcinym kredensem w dużym pokoju. Pamiętamy te piękne szklane lub kryształowe karafki, które wyglądały jak dzieła sztuki. Zawsze piękne wzory, często grawerowane z gustownym korkiem ze szkła. To w karafce przechowujemy nalewkę z zeszłorocznych zbiorów wiśni czy pigwy. Białe wino lubi być serwowane w naczyniu o kształcie gruszki natomiast czerwone idealnie odnajdzie się w karafce o bardzo szerokim dnie. Tak prezentuje się najładniej a alkohol nie ulega szybkiemu zwietrzeniu. Dziś karafki mają dużo szersze zastosowanie. Mężczyźni lubią przelewać do nich swoje dwunastoletnie whisky czy brandy. Do podawania tych właśnie alkoholi przeznaczona jest karafka o kwadratowej podstawie.

The form you have selected does not exist.

Prezesi dużych firm to właśnie z kafarki częstują swoich gości wodą podczas ważnych spotkań. To przepięknie zaprojektowane naczynie podnosi prestiż napoju, które się z nim znajduje. W łatwy sposób możemy wzbogacić nasze spotkanie odrobiną luksusu. Karafka występuje w komplecie ze szklanym korkiem lub wykonanym z jakiegoś tworzywa sztucznego, który zapewnia szczelność zamknięcia naczynia.

Niewiele osób wie, że dawniej w Europie w czasach średniowiecza karafki były wykonywane z metalu. Czasem możemy to zauważyć na filmach prezentujących tamtą epokę. Te pierwsze projektowane modele miały bardzo proste wzory i były skromnie wyglądające pod względem dekoracyjnym. Często swoim kształtem przypominały odwróconą maczugę. Ta którą dziś znamy, szklana karafka została oficjalnie wprowadzona do zastawy stołowej stosunkowo późno, bo dopiero w osiemnastym wieku. Natomiast wspaniale zdobione naczynia, które tworzono z grubego, kryształowego szkła powstały w kolejnym stuleciu. Nierzadko można było też spotkać barwne karafki zwieńczone efektownym, wydatnym korkiem.

Taka ozdobna karafka jest idealnym pomysłem na prezent na wiele okazji. Mamy do wyboru tak wiele modeli, wzorów, rozmiarów w dość dużym przedziale cenowym, że bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego. Te piękne szklane naczynia zazwyczaj występują w komplecie ze szklankami do whisky, wina czy nalewki.

Podobne wpisy