Kawiarki i kafetiery - jak wybrać

Kawiarki i kafetiery – jak wybrać?

Kawiarka, kafetiera czy mokka – to tylko różnie brzmiące nazwy tego samego urządzenia – dwuczęściowego czajniczka, stawianego na kuchence dzięki, któremu w kilka minut możemy zaparzyć pyszną kawę.  Oryginalne, włoskie kawiarki to prawdziwa gratka dla smakoszy kawy. Ten kto raz spróbuje kawy zaparzonej w ciśnieniowej kawiarce będzie chciał pić właśnie taką codziennie. Przygotowanie kawy w taki sposób jest bardzo szybkie i nie potrzebujemy do tego wymyślnych ekspresów.

The form you have selected does not exist.

Jaką kawiarkę wybrać?

Kupując kawiarkę czyli naczynie do parzenia kawy, zyskujemy gustowny sprzęt, dzięki któremu możemy się cieszyć esencjonalną i mocną kawą. Na rynku dostępne są modele wykonane z aluminium lub ze stali szlachetnej – jednoznaczny wybór to kwestia indywidualna. Aluminiowe kawiarki zazwyczaj są bardziej kanciaste i możemy parzyć w nich od 1 do 18 porcji espresso. Te stalowe charakteryzują się bardziej okrągłym, kształtem i mniejszą pojemnością – od 2 do 10 porcji espresso. Jest też różnica w smaku kawy przygotowywanej w kawiarce aluminiowej lub stalowej. To która jest lepsza zależy od naszych indywidualnych preferencji i przekonań.

To proste urządzenie zbudowane jest w taki sposób, że w jednym pionie umieszczamy wodę i zmieloną kawę, a następnie zaparzamy kawę metodą ciśnieniową. Wodę wlewamy do dolnej części kawiarki, ale nie do pełna. Urządzenia sprawdzonych producentów mają zaznaczoną wyraźną linię, ile wody powinniśmy użyć. Gdyby takiej granicy nie było, należy wlać nieco poniżej zaworu bezpieczeństwa. Warto wybrać kawiarkę o takiej pojemności, która odpowiada naszym codziennym potrzebom. Jeśli zwykle parzymy jednorazowo jedno espresso wystarczy urządzenie rozmiaru 10 cups (25-35ml).

Gdy jednorazowo chcemy zaparzyć dwie-trzy filiżanki, to wystarczająca będzie kawiarka o pojemności 150ml. Jeśli jednak pijemy często kawę w większym gronie około 5 osób, to lepiej sprawdzi się kawiarka na sześć filiżanek (licząc we włoskiej nomenklaturze), a więc 300ml. To naczynie bardzo szybko się rozkręca i myje. A odpowiednio czyszczona kawiarka bez najmniejszych problemów posłuży nam przez kilka, a może nawet kilkanaście lat. Nie myjemy tego urządzenia w zmywarce.

Na rynku mamy dostępne różne modele kawiarek, różniące się kształtem czy kolorem. Jednakże przy zakupie naszej kafetiery zwróćmy przede wszystkim uwagę na sprawdzony model od renomowanego producenta. Jest to bardzo ważne ponieważ materiały złej jakości, w tym uszczelki, wpłyną negatywnie na smak kawy. Z kolei wentyl bezpieczeństwa jest zaworem, który otwiera się przy zbyt dużym ciśnieniu. Kawiarka ciśnieniowa, bez dobrego zaworu może być niebezpieczna. Dlatego kawiarka ciśnieniowa to sprzęt, na którym nie warto oszczędzać.

Ponadto prawdziwa włoska kafetiera to taki sprzęt kuchenny, który wygląda bardzo efektownie i stanowi ozdobę kuchennego blatu. Będzie pasować do każdej kuchni bez względu na styl.

Podobne wpisy