kieliszki

Kieliszki

Współczesne kieliszki przypominają małe dzieła sztuki i oprócz funkcji użytkowej przepięknie dekorują nasze kredensy w kuchni czy jadalni. W przeważającej ilości wykonane są ze szkła. Co ciekawe ta sztuka rozwinęła się już w średniowieczu. A kolebka ówczesnego szklarskiego przemysłu była Wenecja. Tamtejsi mistrzowie szklarscy opanowali takie techniki wytwarzania wyrobów ze szkła, że żadna inna huta szkła nie umiała ich powtórzyć. Tajemnice swojej produkcji ukrywali bardzo pieczołowicie i udawało im się to przez kilka wieków. Następnie tuż po Włoszech swoją produkcje rozpoczęli Anglicy i Francuzi. Ale to w Czechach udaje się wytworzyć kieliszki z kryształowego szkła bezołowiowego. Takie szkło jest lżejsze, zdrowsze i łatwiej je formować niż tradycyjne kryształowe szkło ołowiowe.

The form you have selected does not exist.

Dlaczego na rynku jest tak dużo rodzajów szklanych kieliszków i szklanek? Odpowiedź jest bardzo prosta: każdy alkohol, aby wydobyć cały jego smak i aromat, należy pić w odpowiednim naczyniu. Przedstawię i wymienię te najbardziej popularne i najczęściej używane. Są kieliszki, które warto mieć w swoim zestawie w ilości od sześciu do dwunastu sztuk to są kieliszki do wina białego i te bardziej pękate do wina czerwonego. W większej ilości przydadzą się nam małe kieliszki do wódki, które z powodzeniem można stosować do serwowania nalewki. Dziś te maleńkie szklane naczynia występują w tak dużym wyborze, że zazwyczaj posiadamy dwa różne komplety bo trudno się nam zdecydować. Trzecią grupą kieliszków z pozycji obowiązkowych to szklanki do wody, soków czy drinków o pojemności do 250ml. Dzięki swojej większej objętości możemy podawać w nich kolorowe napoje czy drinki do których dokładamy kostki lodu lub kawałki owoców.

Tylko od naszych indywidualnych preferencji zależy ile i jakie kieliszki będziemy posiadać w swojej kolekcji. Często mimo, że nie jesteśmy smakoszami różnych alkoholi to chcemy mieć szklane kieliszki do martini, koniaku czy szampana. Lubimy poczęstować naszych gości w specjalnie przeznaczonym do danego napoju kieliszku. Kupujemy też różne rodzaje tylko dlatego, że są pięknie wykonane i stanowią bardzo oryginalną dekoracje naszej ściany w kuchni czy półki w kredensie.

Przypomnijmy, że kieliszki do szampana powinny być wysokie i wąskie na długiej nóżce. Bardzo charakterystyczne kształty mają kieliszki do likieru, koniaku czy brandy – gdzie to właśnie naczynie pozwala wydobyć walory zapachowe i smakowe z trunku. Zupełnie inny kształt będą miały szklaneczki do whisky – przede wszystkim są niskie i szerokie. Możemy też wybrać ich kształt: okrągły, kwadratowy lub bardziej fantazyjny.

Podobne wpisy