kufle

Kufle

Dlaczego piwo najlepiej smakuje ze szklanego kufla? Czy jego kształt i pojemność ma znaczenie w odbiorze smakowym tego trunku ? Jak najbardziej tak. Piwo podobnie jak inne alkohole potrzebuje swoistych parametrów podania aby móc wydobyć swoje walory smakowe i zapachowe. Więcej szczegółowych informacji na ten temat możemy przeczytać w opracowaniach Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Dobór szkła do piwa ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również wpływa na uwalnianie się piwnych aromatów z napoju. Odpowiednia szklanka lub kufel potrafią zbudować harmonijny profil smakowy piwa i wydobyć jego najlepsze zalety.

The form you have selected does not exist.

Piwo oprócz swojego specyficznego smaku to piękny kolor od jasnozłotego aż do ciemnobrązowego. Szklane ścianki kufla pozwalają doskonale zaprezentować się temu wysokogatunkowemu trunkowi.

Smakosze Pilsnera powinni zaopatrzyć się w klasyczne kufle lub wąskie szkło, zwężane ku górze. Takie szklane kufle zwężane ku górze pozwolą na stopniowe uwalnianie aromatów chmielowych, estrowych i słodowych. Pijąc zaś Pilsnera z solidnego kufla z grubego szkła, będziemy czuć jego charakterystyczną goryczkę.
Dla amatorów piwa pszenicznego polecamy szkło rozszerzające się ku górze i zakończone zwężeniem. To sprawia, że aromaty piwa kumulują się, dzięki czemu odczuwamy nuty goździków, bananów i gumy balonowej. Ważnym elementem tego piwa jest też piana. W wyżej wymienionym szkle, piwa pszeniczne doskonale się pienią, tworząc efektowną kulę z piany.

Nie chcę zapomnieć o fanach Lagera. To piwo podajemy w lekko rozszerzanych lub prostych szklankach z najlepiej z cienkiego szkła. Kufel powinien się zwężać tulipanowo ku górze, aby kumulować ulotne aromaty. Cienkie szkło powoduje, że podczas picia, napój przelewa się przez rant szklanki, dzięki czemu delikatnie musuje język i podniebienie, podkreślając cechy orzeźwiające piwa.
A jakie piwa podaje się szklanych kuflach na nóżce ? Taki kielich delikatnie rozszerzany na górze dedykowany jest dla piw deserowych np. Schwarzbier. Jeśli chcemy aby piwo smakowało jak mrożona kawa to wystarczy trzymać go za stópkę. Gdy przytrzymamy cały szklany kufel w dłoni to wydobędziemy z piwa smak kakao, orzechów i toffi.

Co lubimy w kuflach do piwa niezależnie od tego jaki jego rodzaj lubimy najbardziej to, że nadają się również do spożywania innych napojów. Są wykonane z dobrej jakości szkła. Można je myć z zmywarce bez obawy, że zniszczymy zdobienia. Szklane kufle do piwa są tak zaprojektowane, że bardzo wygodnie się je trzyma za ucho a jednocześnie nie ogrzewamy napoju swoją dłonią.

Podobne wpisy