Lampy dziecięce – wiszące czy stojące?

Lampy dziecięce pozwalają na odpowiednie oświetlenie pokoju malucha, zapewniając mu odpowiednie warunki do zabaw czy nauki. Jednak warto zastanowić się, które z nich będą odpowiednie dla naszej pociechy. Czy lepiej wybierać lampy wiszące, czy może stojące? Ile źródeł światła powinno znajdować się w pokoju dziecięcym?

Lampy wiszące w pokoju dziecięcym

Lampy wiszące mogą swobodnie znaleźć się w pokoju dziecięcym – zwłaszcza u starszych maluchów. W przypadku wyboru tego typu oświetlenia w pokojach niemowląt, warto pomyśleć o dodatkowej przesłonie, która sprawi, że dziecko nie będzie miało możliwości patrzenia bezpośrednio na źródło światła. Lampy wiszące bardzo dobrze rozpraszają światło, dzięki czemu maluch będzie miał odpowiednie warunki zarówno do zabawy jak i nauki. Pamiętajmy jednak, że lampa wisząca nie może być jedynym źródłem światła w pokoju. Powinno być ich minimum trzy – każde niezależne od siebie, by móc dostosować warunki panujące w pomieszczeniu do indywidualnych potrzeb dziecka.

Lampy stojące w pokoju dziecięcym

Lampa stojąca może być dobrym wyborem zwłaszcza w pokoju niemowlęcia. Rodzic może ustawić ją na przykład przy łóżeczku dziecka bądź fotelu, na którym będzie siedział karmiąc niemowlę. W ten sposób zapewnia sobie odpowiednie źródło światła w nocy. Wieczorem natomiast lampka będzie oświetlać tylko jeden fragment pokoju, nie rozdrażniając dziecka. W pokoju starszego malucha taka lampka może być umieszczona koło biurka, przy którym dziecko odrabia lekcje lub przy fotelu, na którym czyta czy odpoczywa.

Wybór odpowiedniej lampy do pokoju dziecięcego jest kluczowy dla zapewnienia maluchowi komfortu. Dlatego rodzice powinni kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim praktycznymi.

Zobacz podobne wpisy