Materace dziecięce

Materace dziecięce – jak wybrać odpowiedni?

Materace dziecięce to jedne z pierwszych zakupów poczynionych podczas kompletowania wyprawki dla niemowlęcia. Aby zapewnić dziecku komfortowy, nieprzerwany sen, rodzice powinni wybrać odpowiedni materac nie tylko pod kątem wielkości, ale także miękkości. To nie zmienia się z biegiem czasu, gdy dziecko rośnie – sen także jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju. Jaki materac będzie zatem najlepszy dla niemowlęcia, a jaki dla starszego dziecka?

The form you have selected does not exist.

Jaki materiał materaca?

Zarówno u najmłodszych, jak i starszych dzieci, wybór materiału materaca jest kluczowy. W ten sposób rodzice chronią swoją pociechę przed ewentualnymi alergiami oraz substancjami chemicznymi. Dlatego istotne jest, by wybierać materace lateksowe czy też piankowe, które nie pozwalają na rozmnażanie się drobnoustrojów. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w materacu nie zatrzymuje się wilgoć, która może pochodzić zarówno z potu jak i moczu dziecka. Warto także pamiętać o korzystaniu z ochraniaczy na materace, które zbierają wilgoć. Można je łatwo wyprać – w przeciwieństwie do materaca.

Twardy a może miękki?

Przy wyborze materaca dla osoby dorosłej jest to znacznie prostsze – można sprawdzić miękkość materaca w sklepie i wybrać odpowiednią, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. W przypadku dziecka to rodzic musi wybrać. I to bez konsultacji. Wybierając materac dla niemowlęcia musimy pamiętać, iż dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia potrzebuje odpowiedniego podparcia, by kręgosłup mógł prawidłowo się rozwijać. Dlatego odradzane jest wybieranie materaców miękkich. Dodatkowo miękka powierzchnia może ograniczać ruchy dziecka i powodować zapadanie się jego ciałka. To samo dotyczy materaców dla starszych dzieci. Warto zatem zdecydować się na średnio twardy materac, który zapewni maluchowi komfort podczas snu.

Podobne wpisy