Młynki do kawy

Młynki do kawy

Pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy kiedy mówimy młynek do kawy to jej niesamowity, aromatyczny zapach, który uwalnia się podczas procesu mielenia i rozchodzi po całym domu. Młynek do kawy jest niezbędnym urządzeniem, żeby móc zaparzyć te piękne brązowo-czekoladowe ziarenka. Dziś już nie musimy posiadać młynka w domu ponieważ możemy kupić gotową zmieloną kawę w sklepie. Niestety taka wcześniej, przemysłowo zmielona kawa nie dotrzymuje kroku tej świeżo zmielonej przez nas tuż przed jej zaparzeniem.

The form you have selected does not exist.

W takim razie jaki wybrać młynek do codziennego użytku?

Wybór jest duży i trudno na pierwszy rzut oka zdecydować. Młynki do kawy możemy podzielić na dwa główne rodzaje: żarnowe (stalowe lub ceramiczne) oraz nożowe. Żarnowe działają w takie sposób, że rozdrabniają ziarenka kawy, które dostają się w stosunkowo niewielką przestrzeń pomiędzy dwoma żarnami o kształcie płaskim lub stożkowym. Jego obrotowy ruch po rozdrobnieniu ziarenek kieruje powstałe cząsteczki na zewnątrz mechanizmu. Taki młynek można regulować i uzyskujemy wtedy różny poziom zmielenia. Nożowe młynki za pomocą wysokich obrotów ostrzy siekają ziarna kawy wrzucone do komory. Im dłużej pracują noże, tym drobniejszy przemiał uzyskujemy. Jest dużo niedoskonałości z młynkach nożowych takich jak: brak możliwości ustawienia grubości przemiału czy równości przemiału. Taki skrajny rozstrzał między największymi a najmniejszymi cząstkami powoduje, że czujemy kwaśność i gorycz napoju. To wszystko sprawiło, że w przeważającej większości wybieramy młynki żarowe.

Współczesne młynki do kawy poza doskonałym mechanizmem wzbogaca się elegancką obudową ze stali nierdzewnej. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi i bogatej stylistyce młynki stanowią dekoracje kuchennych blatów.

Oczywiście wybierając nasze urządzenie należy zwrócić uwagę na pozostałe parametry: z jakich materiałów wykonane są pozostałe części młynka, jaką ma moc, czy są dodatkowe zabezpieczenia przed nieumyślnym uruchomieniem.

Świetnym pomysłem na oryginalny prezent może być młynek ręczny z najwyższej półki. Są one uwielbiane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Te najchętniej wybierane są niemieckich producentów i mimo że prostej konstrukcji sekret oparty jest na wysokiej jakości materiałów z których zostały wyprodukowane. Ich żarna produkuje się oczywiście ze stali nierdzewnej a dodatkowo poddawane są technice azotowania. Ich jakość przemiału dorównuje najlepszym młynkom gastronomicznym. W przypadku młynków do kawy im wyższa cena tym lepsza jakość przemiału kawy.

Podobne wpisy