Obrusy i serwetki

Obrusy i serwetki

Obrusy na stoły, serwety i serwetki to niezwykle atrakcyjna dekoracja naszych domów. Wystarczy zarzucić na stół piękny bawełniany czy płócienny obrus, aby nabrał on bardzo odświętnego wyglądu. Dlatego nie wyobrażamy sobie ważnych uroczystości rodzinnych takich jak święta wielkanocne czy wigilię bez zazwyczaj białego obrusu na stole. Dziś wybór tkanin jest tak ogromny, że warto kupić serwetę czy obrus dedykowany na różną okazję. Możemy także mieć kilka obrusów w ulubionych kolorach a na niego zakładać serwetki ze specjalnymi wzorami np. zimowymi czy świątecznymi.

The form you have selected does not exist.

Obrusy, serwetki czy bieżniki są szczególnymi dodatkami, które wnoszą mnóstwo elegancji i klasy do wnętrz, dlatego nie można o nich zapomnieć zarówno na co dzień, jak i podczas spotkań w gronie najbliższych. Taki nieduży obrus to doskonały pomysł aby przykryć już lekko zniszczony stół w kuchni bez konieczności wymiany mebla. Wraz ze zmianą pór roku też chętnie zmieniamy wystój naszych domów. Doskonałym rozwiązaniem będą serwetki, które znajdziemy we wszystkich kolorach. Są przepięknie wykończone na obrzeżach a swoimi wzorami czy motywami nawiązują do lata czy jesieni. Ich wesołe kolory sprawiają, że w domu robi się jaśniej i radośniej.

Takie piękne haftowane serwetki mogą służyć jaki podkładki pod talerze czy kubki. Są niezwykłą dekoracją każdego stołu a nie muszą go całego zasłaniać.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą obrusów i serwetek na każdą okazję i na każdy stół. Znajdziecie Państwo wśród nich wymiary na duże stoły wykorzystywane podczas szczególnych uroczystości rodzinnych oraz średnie do codziennego użytku a nawet małe obrusy na te mniejsze stoły.

Wśród wszystkich obrusów możecie Państwo wybrać swój ulubiony kształt. Bo dzisiejsze obrusy to nie tylko prostokąty czy kwadraty ale posiadamy obrusy w kształcie koła nieregularnego owalu. To doskonałe rozwiązanie kiedy chcemy aby nasz stół nie wyglądał zawsze tak samo. Wystarczy zmienić kształt czy kolor serwety czy obrusa.


Każda gospodyni wie o tym, żeby ustawione na stole naczynia wypełnione pysznymi potrawami mogły się pięknie prezentować, potrzebują bazy, jaką jest obrus, serwetki, a w niektórych sytuacjach także bieżnik. Bazy, która ma być niczym płótno, na którym malarz rozpoczyna pracę nad dziełem sztuki. Wybór tkaniny na obrus czy serwetę wcale nie jest prosty i nie jest tak oczywisty jak w przypadku ubrań. Do wyboru mamy bowiem obrusy wykonane z tkanin naturalnych (bawełna, len, jedwab), sztucznych (wiskoza) i syntetycznych (poliester), które w przypadku obrusów nie są zawsze złym pomysłem. Każda tkanina ma swoje wady i zalety, a faktem jest, że te sztuczne nie lubią się z plamami. Jeśli chcemy aby nasz ulubiony obrus pozostał z nami długie lata to przed jego konserwacja i czyszczeniem zapoznajmy się z metką. Każdy producent umieszcza na nich informacje, w jakich temperaturach należy prać i tym podobne.

Posiłek najlepiej smakuje, gdy spożywamy go w towarzystwie bliskich sobie osób, przy pięknie nakrytym stole. Eleganckie nakrycie wcale nie wymaga dużo pracy – wystarczy obrus, serwetki oraz odpowiednio ułożone naczynia i sztućce. Choć potrzebnych elementów wcale nie jest dużo, łatwo jest zepsuć efekt, na który pracujemy. Właśnie dlatego chciałabym zwrócić Waszą uwagę na 5 elementów, które mają duże znaczenie dla efektu końcowego, a o których niestety zdarza nam się zapominać.

Jestem przekonana, że każdy z nas siedział kiedyś przy stole, przy którym gości ściśnięto niczym sardynki w puszce, a każdy ruch nożem i widelcem równał się szturchnięciu sąsiada. Byli przy nim prawdopodobnie także ci nieszczęśnicy, których krzesło ustawiono w miejscu, w którym znajduje się noga od stołu, więc albo siedzieli zupełnie odsunięci, albo noga od stołu znajdowała się między ich nogami. Wiemy, jak bardzo niewygodne jest takie siedzenie, dlatego też bardzo ważnym jest, by zapewnić gościom odpowiednią ilość miejsca przy stole.

Nakrycie jednej osoby powinno zajmować ok. 60 centymetrów. Taka ilość miejsca powoli na swobodne rozłożenie talerzy, sztućców i kieliszków, ale także zapewni osobie siedzącej przy stole swobodę w posługiwaniu się nimi. Jeśli nakrycie zajmuje mniej niż 50 centymetrów, gościom z pewnością będzie zbyt ciasno, więc dość szybko da się zauważyć, że kręcą się, wstają od stołu, wychodzą się przewietrzyć, a także w dość nienaturalny sposób posługują się sztućcami.
Gdy przeglądamy wnętrzarskie pisma, bardzo często możemy zobaczyć tam już nakryte stoły. Nakryte jednak w sposób dosyć niecodzienny, bowiem każdemu z gości od początku podane są wszystkie naczynia, co przecież w czasie domowych przyjęć nie jest praktyczne (z wyjątkiem tych uroczystości, podczas których wszystkie dania od początku znajdują się na stole).

Podobne wpisy