Pielęgnacja skóry dziecka

Pielęgnacja skóry dziecka – jak dbać o skórę dziecka?

Pielęgnacja skóry dziecka to istotny element pracy rodziców. Aby uchronić niedojrzałą skórę dziecka przed podrażnieniami, pieluszkowym zapaleniem skóry czy odparzeniami, konieczne jest korzystanie z odpowiednich preparatów do pielęgnacji. Dbanie o codzienną higienę, zmienianie pieluszek na czas czy delikatne suszenie, to tylko niektóre z czynności, przez które każdego dnia musi przejść rodzic dziecka. Jak dbać o wrażliwą skórę malucha?

The form you have selected does not exist.

Higiena około pieluszkowa to podstawa

Dziecko do około drugiego roku życia przebywa w pieluszkach, przez wzgląd na brak kontroli nad zwieraczami. Ze względu na to jego skóra przez dużą część dnia zakryta jest grubymi warstwami różnych materiałów. I chociaż pieluchy są oddychające i zapewniają skórze wentylację, brak odpowiedniej higieny czy zbyt długie pozostawianie pieluchy na pupie dziecka może skończyć się podrażnieniami. Dlatego rodzice muszą pamiętać o tym, by wyjątkową wagę przykładać do higieny okolic intymnych dziecka. Należy do tego nie tylko mycie skóry przy każdym przebieraniu, ale także korzystanie z kremów nawilżających i łagodzących, które chronią przed odparzeniami.

Pielęgnacja skóry malucha

Codzienna pielęgnacja skóry malucha powinna polegać głównie na jej natłuszczaniu. Skóra dziecka nie przypomina skóry osoby dorosłej. Jest znacznie cieńsza, nie posiada tylu włókien kolagenowych, a także nie jest chroniona naturalnym płaszczem hydrolipidowym. Ze względu na to jest bardziej narażona na podrażnienia i pękanie. Dlatego zaleca się, by rodzice korzystali z emolientów natłuszczających czy oliwek, by chronić skórę malucha przed przesuszeniem.

Pielęgnacja i higiena skóry maluszka to podstawa, która potrafi uchronić dziecko przed przykrymi zapaleniami czy podrażnieniami. Dlatego rodzice powinni pamiętać o niej każdego dnia.

Podobne wpisy