pokrywki

Pokrywki

Pokrywki to element wyposażenia kuchni, który jest bardzo praktycznym i pomocnym naczyniem. Są emaliowane, szklane a nawet ze stali nierdzewnej. Najchętniej są wybierane szklane ponieważ umożliwiają obserwację zawartości garnka podczas gotowania bez konieczności jej ciągłego podnoszenia Pokrywki tak jak garnki nagrzewają się podczas gotowania. Dobrze aby miały taki uchwyt, który zapewni bezpieczne trzymanie pokrywki czyli będzie wykonany z odpowiedniego materiału i specjalnie przymocowany.

The form you have selected does not exist.

Zazwyczaj kupujemy je w komplecie z garnkiem i to jest najlepszy sposób ponieważ pasują do siebie pod względem wizualnym oraz są idealnie dobrane rozmiarowo. Ale czasem potrzebujemy dokupić bo się nam zgubiła albo stłukła. Wtedy dokładnie sprawdźmy jaki rozmiar potrzebujemy. Dostępne są różne średnice więc bez trudu dopasujemy do naczyń, które już mamy w kuchni. Dobrze dobrana pokrywka po pierwsze w dużym stopniu przyspieszy gotowanie lub duszenie a gdy już danie będzie gotowe pozwoli zachować ciepło na dłużej.

Czasem warto wcześniej wyłączyć prąd i pozostawić garnek z kaszą lub ryżem właśnie pod pokrywką aby wykorzystać gorącą temperaturę w ostatniej fazie gotowania. Pokrywka na garnek czy patelnie zapobiega wysychaniu potraw a nawet zabezpiecza przed niechcianym owadem, którego może przyciągnąć zapach.
Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnie bez garnka czy patelni z pokrywką. Meble kuchenne są tak projektowane aby te naczynia miały specjalnie dostosowane miejsca do ich przetrzymywania. Garnki i patelnie przechowujemy odpowiednio piętrowane a na pokrywki montuje się np. szufladę z przegródkami. Umożliwia to szybki dostęp do naczyń bo każde ma swoje miejsce. Warto taki system sobie zamontować bo spadające z półek pokrywki to niezbyt przyjemny widok w kuchni. Aby jeszcze bardziej oszczędzić miejsce w kuchni możemy przechowywać pokrywki na specjalnym wieszaku, który montuje się na wewnętrznej stronie drzwiczek. Wszystkie takie rozwiązania pomagają zachować w kuchni porządek i oszczędzają czas na ich szukanie.

Podobne wpisy