Półmiski

Okrągłe, owalne czy prostokątne półmiski to jeden z elementów zastawy stołowej, który używamy każdego dnia. To zazwyczaj większe od obiadowych talerze, na których serwujemy na stół przygotowane potrawy. Nawet najpyszniejsze danie bez odpowiedniej ekspozycji nie zwróci uwagi tak jak to starannie podane. To właśnie z myślą o przygotowywanych potrawach projektanci zastawy stołowej a w szczególności półmisków czy salaterek zaczynają swoje prace koncepcyjne. Jest tak ważnym naczyniem w gastronomi, że restauratorzy wymyślając nazwy potraw używają słowa półmisek do określenia wielkości dania np. półmisek wędlin i serów.

Są półmiski na których podajemy w całości upieczonego kurczaka czy indyka a zupełnie inne do serwowania warzyw czy ryb. Gotowe zestawy obiadowe zawierają w swoim komplecie kilka sztuk różnej wielkości półmisków. Mimo to w każdym gospodarstwie domowym znajdziemy jeszcze kilka dodatkowych dokupionych oddzielnie ponieważ przy wydawaniu uroczystej kolacji czy obiadu te kilka z zestawu nie wystarczają. Panie lubią mieć jeden komplet tylko na specjalne okazje a zupełnie inny wybierają co codziennego stosowania.

Najczęściej półmiski produkuje się z porcelany. Jest to szlachetny materiał bardzo dobrej jakości, który sprawdzi się w różnych warunkach. Porcelanowe półmiski dostępne są w różnych kolorach, możemy wybrać zupełnie gładkie lub w delikatny wzór kwiatowy czy graficzny. Takie półmiski bardzo często są wykończone delikatnymi żłobieniami lub złotymi zdobieniami. Takie gustowne i bogato dekorowane półmiski są prawdziwą ozdobą stołu i nadadzą naszej kolacji uroczystego charakteru.

Zobacz podobne wpisy