Porcelana angielska – jak wybrać odpowiednią?

Porcelana angielska kojarzy nam się najczęściej z herbatkami w ogrodzie oraz kwiatowymi motywami. Nic w tym zresztą dziwnego – nadal najpiękniejsza porcelana z Wielkiej Brytanii zachwyca przede wszystkim pięknymi zdobieniami inspirowanymi naturą. Jednak porcelana angielska to coś znacznie więcej. Kiedyś uważana za tańszy odpowiednik chińskiej porcelany, z czasem wypracowała sobie renomę, która utrzymuje się do dzisiejszego dnia. Czym charakteryzuje się angielska porcelana i jak wybrać najlepszą dla siebie?

The form you have selected does not exist.

Porcelana angielska – charakterystyka

Angielskie manufaktury były kiedyś jedynymi na świecie, które produkowały tak zwaną bone china – porcelanę z domieszką popiołu z kości zwierząt. Brzmi to może makabrycznie, jednak bone china niezwykle szybko przyjęła się na całym świecie, zachwycając swoją śnieżną bielą i wyjątkową wytrzymałością. Tak, to prawda – angielska porcelana charakteryzuje się przede wszystkim odpornością na wyszczerbienia. Oczywiście należy dbać o nią jak o każdy inny produkt ceramiczny wysokiej jakości, jednak jeśli obawiamy się, że talerze mogą się nam zniszczyć od częstego używania, koniecznie zainwestujmy właśnie w angielską porcelanę. W ten sposób możemy być spokojni i pewni, że porcelana przetrwa niejedno pokolenie. Dodatkowo bone china jest niezwykle delikatna w dotyku, a także przezroczysta – jak wszystkie wysokiej jakości porcelany. Decydując się zatem na angielski wyrób, możemy sprawdzić jego jakość właśnie pod słońce – jeśli będzie prześwitywać, oznacza to, że wybraliśmy naprawdę dobrą porcelanę.

Jaką porcelanę angielską kupować?

Z porcelany angielskiej powstają wszystkie typy wyrobów, które powinny znaleźć się w naszych domach – zastawy obiadowe, filiżanki, czajniczki, kubki czy talerzyki. Dlatego w tym przypadku możemy cieszyć się niesamowicie dużym wyborem. Jedną z najważniejszych zasad kupowania porcelany jest po prostu wybieranie całych zastaw i kompletów – w ten sposób unikniemy sytuacji, w której nasza ceramika nie jest jednolita. Poza tym sky is the limit – kierujmy się głównie naszym gustem. Porcelana angielska z pewnością nas nie zawiedzie.

Podobne wpisy