Porcelana angielska to historia z XVI-XVIII wieku kiedy to w czasie podbojów kolonialnych, do Europy trafiają pierwsze dostawy porcelany z Chin.

porcelana angielska
porcelana angielska

Porcelana angielska – historia Europy na talerzu

Porcelana angielska to historia z XVI-XVIII wieku kiedy to w czasie podbojów kolonialnych, do Europy trafiają pierwsze dostawy porcelany z Chin. Produkty te natychmiast są doceniane w najbogatszych dworach europejskich. Natychmiast rozpoczęły się próby stworzenia tego rodzaju ceramiki europejskiej, ale chiński sekret okazuje się trudny do podrobienia. Próby skopiowania chińskiej półprzezroczystej porcelany to w przeważającej części mieszanie sproszkowanego szkła z gliną.

Pierwsze zadowalające wyniki kopiowania prawdziwej porcelany uzyskano we Florencji pod koniec XVIII wieku. Odwrotnie jak dziś, to Europa próbowała skopiować Chiny.

Kiedy transport towarów kolonialnych staje się w Europie ważną gałęzią gospodarki a nowe europejskie szaleństwo picia herbaty staje się coraz popularniejsze, król Francji Ludwik XIV przyznaje przywileje kilku garncarzom a ich eksperymenty doprowadziły rozpoczęcia tradycji francuskiej ceramiki, której przykładem jest Sèvres. W tym samym czasie w Anglii rozpoczynają pracę manufaktury w w Chelsea, dzieje się to około 1743 roku.

Zarówno francuska, jak i angielska porcelana z XVIII wieku jest produkowana przy użyciu sproszkowanego szkła, częstym dodatkiem w Anglii staje się popiół ze zwęglonych kości, co zapoczątkowało brytyjską tradycję porcelany kostnej.

Porcelana Angielska z darmową dostawą
Porcelana Angielska z darmową dostawą prosto z magazynu Amazon

Porcelana tego rodzaju jest znana jako miękka porcelana. Jest mniej twarda niż prawdziwa porcelana i jest wypalana w niższej temperaturze (1200 stopni C w przeciwieństwie porcelany tradycyjnej 1450 stopni C). Manufaktury porcelany tego rodzaju w XVIII wieku, doskonale zdają sobie sprawę, że prawdziwa porcelana w Chinach jest inna i lepsza.

Prawdziwa porcelana z Chin zawiera dwie substancje ciężkie do skopiowania w produkcji: kaolin (bardzo drobna biała glina) oraz specyficzna skała występująca w Chinach składająca się z miki i skalenia (topi się w wysokiej temperaturze, tworząc naturalne szkło). Kiedy ta tajemnica zostaje odkryta w Europie, składniki są najpierw importowane z Chin a następnie lokalne wydobywanie podobnych skał w europie.

Zatem angielska porcelana narodziła się w tym samym okresie co francuska porcelana ale oba kraje są o pół wieku za Niemcami gdzie rozpoczęto wytwarzanie porcelany w Meissen już od 1710 roku.

Porcelana Angielska z darmową dostawą
Porcelana Angielska z darmową dostawą prosto z magazynu Amazon

Sygnatury porcelany angielskiej

Sygnatury na angielskiej porcelanie zdradzają nie tylko pochodzenie porcelany, jej wiek, ale czasem też autora zdobień. Sygnatury angielskiej porcelany były kopią chińskiego pomysłu znakowania produktów z cesarskich manufaktury w prowincji Kiang-Si. Cesarz chciał aby jego produktami zachwycał się cały świat, i dlatego sygnował porcelanę godłem władcy. Jest to pierwotna wersja znaku towarowego oraz znanego dziś logotypu używanego przez każdą firmę.

sygnatury porcelana angielska
sygnatury porcelana angielska

Tradycyjna porcelana angielska jak również ta pochodząca z innych krajów, jest znakowana na spodzie danego przedmiotu. Znajdują się tam znaki określające miejsce i okres powstania danego produktu. Sygnatura często również wskazuje konkretnego garncarza, który go wykonał daną sztukę, a czasami również sygnatura wskazuje artystę, który ozdobił dany produkt. Sygnatura zawiera także bardzo często numer formy i rodzaju gliny. Kolekcjonerzy porcelany na całym świecie pomagają sobie w rozpoznawaniu nieznanych sygnatur.

Kolor porcelany

Druk transferowy to metoda dekorowania porcelany opracowany w Anglii ok 1750 roku. Za pomocą grawerowanej blachy miedzianej, za pomocą papieru przenoszony jest jednokolorowy wzór na porcelanę. Technika ta stała się bardzo popularna właśnie w Anglii w XIX wieku, szczególnie w regionie Staffordshire. Technika druku transferowego na porcelanie pozwała nanosić bardzo złożone dekoracje i zdobienia. Przed wymyśleniem druku transferowego ceramika była ręcznie malowana, pracochłonna i bardzo kosztowna. Technika ta sprawiła iż cena pięknej zastawy porcelanowej była na tyle niska aby mogło sobie na nią pozwolić coraz więcej ludzi.

Z czasem zaczęto wykorzystywać łączenie transferów kilku kolorów na jednym produkcie, z których każdy ma inny kolor. Drukowano wtedy na przykład płytkę ze środkiem w jednym kolorze i ramką w innym. Angielskie manufaktury porcelany zdominowały w latach 50tych XVIII wieku rynek drukowanej porcelany. Druk transferowy na porcelanie rozpoczął się w fabryce porcelany Worcester. Fabryka porcelany Worcester produkowała zarówno wydruki w kolorze niebieskim i czarnym.

Porcelana Angielska z darmową dostawą
Porcelana Angielska z darmową dostawą prosto z magazynu Amazon

Porcelana angielska niebieska

Angielska porcelana niebieska to porcelana wykorzystująca do druku transferowego na porcelanie ten pierwotny kolor. Był to pigment złożony z kobaltu – niebieskiego minerału, który od wieków był najczęściej używany do malowania ceramiki . Jego popularność polegała na tym, że kolor niebieski atrakcyjnie prezentował się na porcelanie, a kobalt zachowywał swój kolor podczas wypalania porcelany nawet w bardzo wysokich temperaturach.

niebieska porcelana angielska
niebieska porcelana angielska

Porcelana angielska czerwona

Czerwona porcelana angielska jest cenniejsza niż niebieska porcelana. Malowanie czerwoną farbą było trudniejsze niż niebieska kolorem ponieważ trudniej było kontrolować tlenek miedzi jako barwnik niż kobalt. Dzisiaj używa się syntetycznych barwników.

czerwona porcelana angielska
czerwona porcelana angielska

Angielska różowa porcelana

Wielką innowacją była produkcja różowej porcelany w Anglii. Charakterystyczny kolor różowej emalii, od której porcelana różowa wzięła swoją nazwę, uzyskano poprzez dodanie bardzo małej ilości złota do czerwonego pigmentu. Otrzymany kolor był nieprzezroczysty, podobnie jak inne emalie i można go było mieszać w celu uzyskania szerszej gamy kolorów.

czarna porcelana angielska
czarna porcelana angielska

Kolekcje porcelany angielskiej

Kolekcjonowanie porcelany zaczęło się od królowej Marii II (1662 – 1694), która królowała wspólnie z Wilhelmem III (z pochodzenia Holendrem). Była pierwszą monarchinią, poważnie zainteresowaną ceramiką. Poddani na dworze angielskim również zaczęli spożywać posiłki na porcelanowych zastawach aby okazać parze królewskiej szacunek jako dowodu lojalności wobec swoich nowych holenderskich władców. Do dziś wiele przykładów holenderskiej ceramiki znajduje się w historycznych angielskich domach, wiele z nich zostało namalowanych na wzór chińskiej porcelany importowanej przez Holandię skąd zaczęto ją transportować do Anglii a następnie rozpoczęto próby kopiowania chińskiej porcelany lokalnymi technikami.

Dzięki entuzjazmowi angielskich władców, zaczęto wspierać angielskie manufaktury porcelany, które z czasem opanowały proces jej wytwarzania a ich produkty znajdują się dziś w największych kolekcjach porcelany na świecie.

kolekcja porcelany angielskiej
kolekcja porcelany angielskiej

Ekskluzywna porcelana angielska

Ponad 250 lat historii sprawia, że ekskluzywna angielska porcelana to prawdziwie kultowy produkt eksportowy. Dzięki tradycji dostarczania porcelany na stoły rodzin królewskich, głów państw, a także celebrytów i rodzin na całym świecie, angielskie fabryki porcelany mają wiedzę, wzornictwo i kunszt wykonania, których używają do tworzenia pięknych porcelanowych dzieł sztuki. Ekskluzywna angielska porcelana zdobi jednocześnie stoły do jadalni w każdym regionie świata. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek – wytwórni porcelany w Anglii znajdują się :

 • angielska wytwórnia porcelany Churchill
 • angielska wytwórnia porcelany Wedgwood
 • angielska wytwórnia porcelany Royal Albert
 • angielska wytwórnia porcelany Grindley
 • angielska wytwórnia porcelany Adams
 • angielska wytwórnia porcelany Dunoon
 • angielska wytwórnia porcelany Royal Doulton
 • angielskie wytwórnie porcelany z regionu Staffordshire

Porcelana angielska Staffordshire

Staffordshire to obszar przemysłowy obejmujący sześć miast: Tunstall, Burslem, Hanley, Stoke, Fenton i Longton, które teraz tworzą miasto Stokeo on Trent w Anglii. Północa część Staffordshire stało się centrum produkcji ceramiki na początku XVII wieku ze względu na lokalną dostępność gliny, soli, ołowiu i węgla. Boom na wytwarzanie porcelany w Staffordshire nastąpił po przypadkowym odkryciu przez lokalnego garncarza Johna Astbury’ego. Dodał on podgrzany i zmielony krzemienny proszek do miejscowej gliny, i w ten sposób powstały białe naczynia. Krzemień pozyskiwany był z południowego wybrzeża Anglii lub Francji, a następnie wysyłany do portu w Liverpoolu lub do Shardlow nad rzeką Trent. Krzemień mielono a następnie podgrzewano do 1200 stopni C. Setki mniejszych i większych firm produkowały wszelkiego rodzaju wyroby garncarskie, od artykułów stołowych i dekoracyjnych po artykuły przemysłowe.

Porcelana angielska Staffordshire
Porcelana angielska Staffordshire

Angielska porcelana kostna

To właśnie w regionie Staffordshire opracowano porcelanę kostną (bone china). W pewnym momencie do produkcji porcelany zamiast krzemienia zaczęto używać spopielonych kości zwierząt. Dzięki zastosowaniu popiołu kostnego porcelana charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością i starannym wykończeniem. Zaletą porcelany kostnej jest także jej wytrzymałość mimo delikatnej i cienkiej struktury.

Angielska porcelana kostna
Angielska porcelana kostna

Porcelana angielska Churchill

Porcelana Churchill sięga 1795 roku, czasów powstania pierwszej fabryki porcelany w regionie Stoke on Trent w Staffordshire w Anglii. Churchil China jest uznawany jako producent najlepszej ceramicznej zastawy stołowej.

Churchill Serwis Obiadowy, Dekoracja Brookpink, Ceramika, Biały/Czerwony, 18 Części

Firma sprzedaje produkty zarówno dla branży hotelarskiej, jak i detalicznej, eksportując do krajów na całym świecie. W branży hotelarskiej jest znana i ceniona za wzornictwo oraz trwałość.

Porcelana Angielska z darmową dostawą prosto z magazynu Amazon
Porcelana Angielska z darmową dostawą prosto z magazynu Amazon

Firma Churchill China cieszy się od dawna współpracą z partnerami i znanymi restauratorami jak Jamie Oliver.

Porcelana angielska Churchill
Porcelana angielska Churchill

Porcelana angielska Wedgwood

W 1762 roku Josiah Wedgwood spotkał Thomasa Bentleya, zamożnego kupca z Liverpoolu, posiadającego szerokie powiązania polityczne i kulturowe. Obaj szybko stali się przyjaciółmi, tworząc jedno z najbardziej udanych partnerstw twórczych tego wieku. Wspólnie rozwinęli Wedgwood w jedną z pierwszych na świecie luksusowych marek. Podczas 11 lat współpracy stworzyli, udoskonalili i rozpowszechnili niektóre z najbardziej wyjątkowych i luksusowych wyrobów ceramicznych, jakie kiedykolwiek powstały.

Porcelana angielska Wedgwood
Porcelana angielska Wedgwood

Porcelana Wedgwood szybko odniosła sukces i wkrótce stał się jednym z największych producentów ceramiki w regionie Staffordshire. Porcelana Wedgwood eksportowana była po całej Europie, do Rosji i obu Ameryk. Firma rozwijała się w XIX i na początku XX wieku, pozostając w rękach rodziny Wedgwood. Po II wojnie światowej zaczęła się kurczyć wraz z resztą angielskiego przemysłu ceramicznego. Po zakupie wielu innych firm ceramicznych z Staffordshire, w 1987 roku Wedgwood połączył się z Waterford Crystal, tworząc Waterford Wedgwood plc, irlandzką grupę marek luksusowych. Dalsze restrukturyzacje na rynku spowodowały wykupienie Wedgwood przez amerykański fundusz inwestycyjny, grupa stała się znana jako WWRD Holdings Limited, akronim od „Waterford Wedgwood Royal Doulton”. Finalnie marka Wedgwood w lipcu 2015 r. została nabyta przez korporację Fiskars.

Porcelana Royal Albert

Historia porcelany Royal Albert zaczyna się w 1895 roku kiedy Thomas Clarke Wild waz ze swoim ojcem kupili firmę Albert Works w Longton. Była to manufaktura porcelany specjalizująca się w zastawie herbacianej z porcelany kostnej. Firma rozwijając się przejmowała kolejne warsztaty między innymi Royal Albert China Works w 1917 roku. Znak królewski „ROYAL” był przyznawany osobom lub firmom, które regularnie dostarczały członkom rodziny królewskiej towary lub usługi. Jest uważany za znak najwyższej doskonałości i jakości, którego nie można kupić ani sprzedać.

Na początku lat dwudziestych Wild posiadał około 15 manufaktur garncarskich w North Staffordshire. Firma była jedną z pierwszych brytyjskich firm garncarskich, która pojawiła się na giełdzie w Londynie. Emisja akcji w 1947 r. okazała się spektakularnym sukcesem ale jak to w świeci korporacji bywa z czasem ostatni potomek z rodziny założycieli Wild został wykolegowany z firmy a marka finalnie trafiła do korporacji Fiskars.

Porcelana Angielska z darmową dostawą
Porcelana Angielska z darmową dostawą prosto z magazynu Amazon

Zaprojektowany przez Royal Albert w 1962 roku wzór Old Country Roses został zainspirowany typowym angielskim ogrodem wiejskim z kwitnącymi kwiatami i jest rozpoznawalny dzięki charakterystycznym skupiskom róż w głębokiej czerwieni, jaskrawym różu i ciepłej żółci, skompensowanych przez błyszczące złote obrzeża i akcenty. Wykonany z czystej białej porcelany kostnej wzór ma ekstrawagancki, zaokrąglony karbowany kształt, z obrotowymi, zwijającymi się uchwytami.

Wzór Old Country Roses jest doceniany na całym świecie i cieszy się uznaniem wiernych konsumentów, dzięki czemu jest najlepiej sprzedającym się wzorem porcelany na świecie.

Porcelana Royal Albert
Porcelana Royal Albert

Porcelana angielska Grindley

Firma została założona w Newfield Pottery w 1880 r. Przez Williama Harry’ego Grindley’a. Produkowali wyroby ceramiczne i eksportowali na rynki Kanady, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Australii.

Porcelana angielska Royal Doulton

Manufaktura porcelany Royal Doulton rozpoczęła działalność w Londynie, jako firma specjalizująca się w wytwarzaniu kamionkowych wyrobów szkliwionych solą, w tym butelek użytkowych i dekoracyjnych, dzbanków i słoików, w większości przeznaczonych do karczm i pubów. Następnym etapem rozwoju była produkcja okrągłych ceramicznych rur kanalizacyjnych. W latach 60. XIX wieku właściciel firmy Henry Doulton zainteresował się bardziej wyrobami artystycznymi niż ceramiką użytkową. W 1871 r. uruchomili studio garncarskie w Lambeth i zatrudniano tam artystów z pobliskiej Lambeth School of Art.

W 1901 roku król Edward VII przyznał fabryce gwarancje królewskie, pozwalając firmie wypuścić produkty z nowym oznaczeniem nazwy Royal Doulton. Firma zaczęła produkować ceramikę łazienkową a w pierwszej połowie XX wieku rozpoczęto produkcję zastaw stołowych i wyrobów dekoracyjnych. Coraz większego znaczenia nabierały figurki w modnych stylach, na przykład seria młodych dziewcząt w kostiumach kąpielowych, w łagodnej wersji Art Deco.

Po II wojnie światowej cały angielski przemysł garncarski tracił grunt. Fabryka Lambeth została zamknięta w 1956 r. z powodu przepisów dotyczących czystego powietrza, uniemożliwiających miejską produkcję glazury solnej. Po zamknięciu budynek fabryki został rozebrany w 1978 r. kolekcje wzorów przeniesiono do Muzeum Wiktorii i Alberta.

Marka Royal Doulton przechodziła z rąk do rąk aż od 2009 r. stała się częścią WWRD Holdings Limited. Niektóre przedmioty są jeszcze wytwarzane w Anglii ale większość produkcji odbywa się w Indonezji. Finalnie Royal Doulton od 2015 r., należy do Fiskars Corporation wraz z markami Waterford, Wedgwood, Royal Albert i Rogaška.

Porcelana angielska Royal Doulton
Porcelana angielska Royal Doulton

Porcelana angielska Dunoon

Porcelana Dunoon to dobrze prosperująca firma rodzinna, która rozpoczęła produkcję najwyższej jakości kubków w 1974 roku w Dunoon w Szkocji. Ich pomysł na biznes polegał na produkcji wysokiej jakości kubków kamionkowych, wypełniając lukę na rynku przyjaznymi dla użytkownika, pięknie zaprojektowanymi oryginalnymi kubkami.

W 1982 r. otworzyli fabrykę w Stone, Staffordshire w historycznej lokalizacji przemysłu ceramicznego w Anglii. Obecnie pracują z wieloma projektantami i artystami w celu ciągłej aktualizacji swoich kubków, dzięki temu posiadają unikalne wzory kubków o różnych kształtach zarówno w kamionce, jak i porcelanie.

Dunoon obecnie dostarcza kubki do ponad 60 krajów na całym świecie.

Angielska porcelana cena

Nowe zestawy porcelany angielskiej najszybciej można upolować na CENEO.

Porcelana angielska OLX

Na serwisie ogłoszeniowym OLX porcelana angielska pojawia się w licznych ogłoszeniach osób prywatnych. To można upolować faktycznie okazje, nie są to produkty nowe i warto umówić się na odbiór osobisty takiego zestawu obiadowego z porcelany angielskiej aby zobaczyć wszystkie wady i uniknąć uszkodzenia porcelany w transporcie.

Porcelana angielska Allegro

Na Allegro porcelana angielska pojawia się w ofercie kolekcjonerów jak i sklepów detalicznych. Wybór porcelany na Allegro jest spory jednak aby kupić coś oryginalnego musimy liczyć się że cena porcelany będzie wyższa niż przysłowiowe 5 zł. Jeszcze więcej ciekawych ofert znajduję na Amazonie z darmową dostawą.

Porcelana angielska na Amazonie pojawia się najczęściej w takich wyszukiwaniach:

 • porcelana angielska – Filiżanki
 • porcelana angielska talerze
 • porcelana angielska czerwona
 • porcelana angielska serwis
 • royal doulton
 • angielska porcelana dzbanek
 • porcelana angielska zielona
 • wedgwood
 • porcelana angielska talerz
 • serwis obiadowy porcelana angielska
 • porcelana angielska trio
 • angielskie filiżanki porcelana
 • filiżanki z porcelany angielskiej
 • antyki porcelanowe
 • porcelana wymagająca renowacji
 • porcelana uszkodzona
 • porcelanowe figurki
 • porcelanowe talerze
 • patery z porcelany
 • porcelanowe talerze deserowe
 • porcelanowe serwisy do herbaty
 • porcelana angielska
 • porcelana angielska serwisy