Skarbonki dla dzieci

Skarbonki dla dzieci, czyli jak uczyć o wartości pieniądza?

Skarbonki dla dzieci są w pewnym momencie życia malucha częstym prezentem – na przykład od dziadków. W ten sposób członkowie rodziny chcą nauczyć malucha wartości pieniądza. To bardzo praktyczny prezent, który może pomóc dziecku w zrozumieniu ważnych zasad domowej ekonomii. Kiedy dziecko powinno mieć swoją skarbonkę? Jak zachęcić je do odkładania pieniędzy?

The form you have selected does not exist.

Kiedy kupić dziecku skarbonkę?

Dzieci dość szybko zauważają, że za niektóre rzeczy trzeba zapłacić. Zauważają czym są pieniądze, a często także są informowane, że nie otrzymają czegoś, bo nie rodzic czy dziadek nie ma na to pieniędzy. To mądre rozwiązanie, które pokazuje dziecku, że zabawek czy jedzenia nie otrzymuje się za darmo. Gdy zauważamy, że nasz maluch zaczyna interesować się kwestią pieniędzy i ich wymiany na przedmioty, z pewnością będzie to dobry moment na zakup skarbonki. Jednak nawet jeśli nasze dziecko nie przedstawia tego typu zainteresowań warto zacząć uczyć go wartości pieniądza. W wieku pięciu lat z pewnością zacznie pojmować domową ekonomię – oczywiście z pomocą rodziców.

Czego uczy skarbonka?

Skarbonka to idealny sposób na to, by nauczyć dziecko wartości pieniądza. Gdy tylko będzie prosiło o jakąś zabawkę czy książkę, możemy odesłać je do skarbonki jako źródła pieniędzy. Jednak w skarbonce pieniądze nie znajdują się same z siebie, prawda? To prezenty na urodziny, ale także zapłata za wykonane drobne prace. Możemy w ten sposób nagradzać malucha za pomoc, jednocześnie ucząc go tego, skąd biorą się pieniądze. Skarbonka to także miejsce gromadzenia pieniędzy, które pokazuje, czemu warto oszczędzać.

Skarbonka z pewnością pomoże nam w przekazaniu dziecku najważniejszych zasad dotyczących gromadzenia i zdobywania pieniędzy. Dlatego w pewnym momencie życia dziecka po prostu warto mieć ją w domu.

Podobne wpisy