słoiki na przetwory

Słoiki na przetwory i akcesoria do słoików

Gdy zaczyna się sezon ogórkowy nerwowo szukamy słoików, nakrętek i innych akcesoriów potrzebnych do wekowania. Czego potrzebujemy, aby sprawnie i skutecznie przygotować się do kiszenia naszych ulubionych ogórków czy innych przetworów ?

The form you have selected does not exist.

Słoiki

Na pewno kilka rozmiarów słoików, nakrętek, etykiet czy woskowych kółek. Przecież tuż po ukiszeniu ogórków zaczyna się sezon na owoce a więc będą dżemy, powidła lub soki i nalewki. W ofercie znajdziecie słoiki o różnych pojemnościach od tych najmniejszych idealnych do dżemów po większe do ogórków czy kapusty. W słoikach przechowujemy zrobione słodkie przetwory z owoców, wytrawne warzywne sałatki czy utarte zdrowe buraczki do surówki. Najbardziej popularne to słoiki – weki typu twist czyli zamykane metalowymi zakrętkami kontaktowymi. Takie słoiki mogą być wielokrotnie używane. Dobrze przechowywane posłużą nam kilka lat. Kolejnym rodzajem słoików bardzo chętnie używanym np. do kiszenia kapusty to słoiki zamykane za pomocą specjalnej gumki i dociskowej sprężyny. Są zazwyczaj szersze a niższe niż klasyczne słoiki. Ich pokrywki są szklane a szczelność i hermetyczność zapewnia gumka i sprężyna. Przede wszystkim wszystkie słoiki przeznaczone do przygotowania przetworów nadają się gotowania i pasteryzacji. Są wielokrotnego użytkowania więc idziemy z duchem ekologicznym i nie wyrzucamy po jednym użyciu. Dzisiejsze słoiki są nie tylko praktyczne ale też i bardzo dekoracyjne. Mogą być klasyczne okrągłe kształty ale są też kwadratowe czy wielokątne.

Nakrętki do słoików

Co więc jeszcze ułatwi nam pracę podczas robienia przetworów? Jakie inne akcesoria do słoików powinniśmy mieć w swojej spiżarni czy kuchni? Będą to z pewnością nowe nakrętki na słoiki. Jest to o tyle ważne, że skuteczność naszych działań może zepsuć właśnie jeden szczegół w postaci nieszczelnej nakrętki do słoika. Wiemy z doświadczenia, że zarówno słoiki jak i nakrętki ulegają uszkodzeniu i następuje rozkompletowanie. Chcemy użyć ponownie naszego ulubionego weka ale nie mamy już do niego nakrętki. Oczywiście możemy a nawet powinniśmy przed kolejnym sezon zaopatrzyć się w nowe, sprawnie akcesoria do słoików czyli działające nakrętki. Przy ich wyborze sprawdźmy rozmiar a dokładniej średnice oraz na ile zaczepów potrzebujemy. Jest to o tyle istotne, iż źle dopasowana nakrętka do słoika będzie potocznie mówiąc się przekręcała a w konsekwencji nie spełni swojej funkcji hermetycznego zamknięcia.

Lejek

Każda osoba robiąca dżemy z truskawek czy konfitury z wiśni wie jak ważnym akcesorium przy robieniu przetworów jest lejek. To sprytne urządzenie kuchenne ułatwia szybkie, wygodne i bezpieczne nakładanie czy nalewanie naszej domowej roboty owocowej zawartości do słoików. Ponieważ lejki posiadają różne otwory ( najbardziej przydadzą się dwa: większy i mniejszy) przelejemy do słoików soki czy kompoty a także gęste konfitury. Zrobimy to bez rozlania i pobrudzenia wszystkiego dookoła. W ofercie znajdziecie plastikowe, metalowe lub modne ostatnio silikonowe.

Etykiety na słoiki

Gdy nasze słoiki będą już pełne cudownych owocowych czy warzywnych dobroci pozostanie nam tylko praktyczna dekoracja z postaci nalepek na słoiki. Piękne kolorowe samo przyklejane etykiety to prosty i skuteczny sposób aby opisać zawartość słoika. Nie będzie potem problemy aby odróżnić buraczki od dżemu. Te małe naklejki na słoiki są dziś niezwykle dekoracyjne. Pięknie ozdabiają nawet zwykłe słoiki. Naklejki ta mają przeróżne kształty i kolory. Dzięki opisanym etykietom na weki z łatwością posegregujemy dżemy, powidła oraz warzywne sałatki w naszej piwnicy czy spiżarni. Opiszemy nazwę a także rok produkcji czy rodzaj. Możemy zakupić zupełnie małe etykiety na najmniejsze słoiki oraz zupełnie sporych rozmiarów na te większe nawet 3l weki. Etykiety na słoiki pozwolą nam szybko uporządkować spiżarnię. To niezastąpione i praktyczne akcesorium dla każdego miłośnika własnoręcznie przygotowywanych przetworów.

Drylownica do owoców

Ten genialny i bardzo funkcjonalny przedmiot ułatwia pracę podczas każdego sezonu na wiśnie, czereśnie czy jabłka. Wiemy jak żmudne i brudne bywa ręczne usuwanie pestek z kilku kilogramów owoców. Zasadniczym zadaniem drylownicy jest szybkie i wygodne usunięcie pestek ze środka owoców. Bo właśnie takie wiśnie czy czereśnie potrzebne są do przygotowania dżemu. To nieocenione akcesorium podczas przygotowania przetworów na zimę. Po prostu wkładasz owoce do komory drylownicy a następnie zaciskasz. Wewnątrz drylownicy znajduje się ostro zakończony chwytak, który wycina pestkę a następnie wpada ona do innego pojemnika. Oddzielone od pestek wiśnie czy jabłka znajdują się w osobnym pojemniku który łatwo wyjmiesz i przesypiesz do garnka czy rondla wprost do przygotowywania konfitur.

Otwieracze do słoików

Posiadając całą spiżarnię czy piwnicę przetworów w słoikach powinniśmy zaopatrzyć się z otwieracz do słoików. To niepozorne urządzenie kuchenne rozprawi się bez problemu z każdą nakrętką. Z doświadczenia wiemy jak trudno czasem otworzyć słoik z domowymi konfiturami. Próbujemy przez ściereczkę lub stukając o blat ale to często nie pomaga. Otwieraczem do słoików zrobisz to szybko i nie niszcząc nakrętek. Ten przyrząd jest bardzo praktyczny a dodatkowo pomaga oszczędzić czas i nerwy. Jest tak wymyślony, że poradzi sobie z różnymi wielkościami nakrętek. Nie potrzebujemy używać do tego dużego wysiłku więc nawet nasze dzieci mogą samodzielnie za pomocą otwieracza otworzyć sobie słoik. Wykonane są z dobrej jakości materiałów i odpowiednio przechowywane będą służyły przez wiele lat. To praktyczny i niedrogi przedmiot jest niezbędny w każdym domu.

Podobne wpisy