sztućce

Sztućce

Pięknie zaprojektowane i doskonale wyprofilowane sztućce to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zastawy stołowej w każdym domu. Czy potrafimy sobie wyobrazić jak byśmy spożywali nasze posiłki bez łyżki czy widelca. A jak pokroić chleb czy mięso. Wiemy, że pierwotni ludzie jedzie jedli rękoma. Ale jest to trudne, czasochłonne i niehigieniczne. Jedzenie sztućcami stało się tak powszechne, że tej umiejętności uczymy nasze dzieci już od najmłodszych lat. A żeby ułatwić im to zadanie dla malutkich dzieci produkuje się sztućce w mniejszych rozmiarach i z bezpiecznych tworzyw. Noże są zaokrąglone a rączki sztućców pogrubione aby doskonale trzymały się w malutkich rączkach.


Dla dorosłych sztućce produkuje się zazwyczaj elegancko wyglądającej stali nierdzewnej często nazywanej stalą szlachetną.

Podczas ich produkcji proces utleniania postępuje dużo wolniej w przeciwieństwie do zwykłych metalowych widelców czy noży. W składzie tworzywa znajdziemy domieszki chromu, niklu, miedzi a nawet tytanu.
Wybór sztućców jest dziś bardzo szeroki. Mamy w ofercie klasyczne, gładkie modele lub swoim wyglądem nawiązujące np. do stylu retro. Taki efekt uzyskuje się poprzez połączenie różnych tworzyw sztucznych ze stalą nierdzewną. Rączka czyli ta część za którą trzymamy łyżkę lub widelec może być wykonana z drewna bądź twardego plastiku. Takie sztućce są może mniej eleganckie zapewniają walory dekoracyjne.
Podczas letnich przyjęć w ogrodzie czy na tarasie bardziej praktyczne są sztućce wykonane z plastiku, które są kolorowe i idealnie wpisują się w klimat lata. Takie lekkie zestawy sztućców zabieramy też na pikniki czy w podróż samochodem czy kamperem. Podczas pakowania a często noszenia na plecach wszystkich potrzebnych rzeczy podczas wypraw, waga każdego przedmiotu ma duże znaczenie.
Sztućce a raczej całe zestawy to często wybierany pomysł na ślubny prezent. Możemy kupić bardzo praktyczny zestaw na 12 lub 24 osoby, który będzie służył młodej parze przez wiele lat. Są one przepięknie pakowne w specjalne futerały do przechowywania, gdybyśmy chcieli je wyjmować tylko na specjalne okazje.

Podczas uroczystych przyjęć zarówno domowych czy bardziej oficjalnych w restauracjach czy hotelach pojawiają się najbardziej eleganckie zestawy sztućców. Nierzadko na takich ekskluzywnych przyjęciach możemy zaobserwować sztućce, które są wzbogacane z złote czy patynowe zdobienia. Takie zestawy są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie i stanowią bardzo gustowny rodzinny skarb.

Zobacz podobne wpisy