Vincent van Gogh
||

Vincent van Gogh

Mało doceniany za życia, van Gogh zyskał sławę po śmierci. Dziś jest powszechnie uważany za jednego z największych malarzy w historii, artystę, którego twórczość stanowi istotne źródło sztuki współczesnej. Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu dwóch ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. Dziś jego liczne autoportrety, pejzaże, portrety i słoneczniki należą do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki.

The form you have selected does not exist.

Vincent van Gogh Gwiaździsta noc

Vincent van Gogh Gwiaździsta noc
Vincent van Gogh Gwiaździsta noc

Gwieździsta noc Van Gogha to pole wzburzonej energii. Poniżej eksplodujących gwiazd wioska jest miejscem spokojnego porządku. Łączący ziemię i niebo to ognisty cyprys, drzewo tradycyjnie kojarzone z cmentarzami i żałobą. Ale śmierć nie była dla van Gogha złowieszcza. „Patrzenie na gwiazdy zawsze sprawia, że ​​śnię”, powiedział, „Dlaczego, zadaję sobie pytanie, czy świecące kropki na niebie nie powinny być tak dostępne jak czarne kropki na mapie Francji? dostać się do Tarascon lub Rouen, bierzemy śmierć, aby dotrzeć do gwiazdy.

Artysta opisał swoje doświadczenie swojemu bratu Theo: „Dziś rano widziałem kraj z mojego okna na długo przed wschodem słońca, z niczym innym jak gwiazdą poranną, która wyglądała na bardzo dużą”. Ta poranna gwiazda lub Wenus może być dużą białą gwiazdą na lewo od centrum Gwiaździstej nocy. Z drugiej strony osada została wynaleziona, a iglica kościoła przywołuje ojczyznę van Gogha, Holandię. Obraz, podobnie jak jego dzienny towarzysz, Drzewa oliwne, jest zakorzeniony w wyobraźni i pamięci. Pozostawiając impresjonistyczną doktrynę prawdy naturze na rzecz niespokojnych uczuć i intensywnych kolorów, jak w tym bardzo naładowanym obrazie, van Gogh uczynił swoją pracę kamieniem probierczym dla wszystkich późniejszych malarstwa ekspresjonistycznego.

Vincent van Gogh Słoneczniki

Vincent van Gogh Słoneczniki
Vincent van Gogh Słoneczniki

Słoneczniki (tytuł oryginalny, w języku francuskim: Tournesols) to tytuł dwóch serii obrazów martwej natury holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Pierwsza seria, wykonana w Paryżu w 1887 roku, przedstawia kwiaty leżące na ziemi, natomiast druga, wykonana rok później w Arles, przedstawia bukiet słoneczników w wazonie. W umyśle artysty oba zestawy łączyło nazwisko jego przyjaciela Paula Gauguina, który nabył dwie paryskie wersje. Mniej więcej osiem miesięcy później van Gogh miał nadzieję powitać Gauguina i zaimponować mu Słonecznikami, teraz częścią malowanej Dekoracji Żółtego Domu, którą przygotował dla pokoju gościnnego swojego domu w Arles, gdzie Gauguin miał się zatrzymać. Po odejściu Gauguina van Gogh wyobrażał sobie dwie główne wersje jako skrzydła Tryptyku Berceuse, a na koniec umieścił je w swojej wystawie Les XX in Bruxelles.

Obrazy Van Gogha przedstawiające Słoneczniki należą do jego najsłynniejszych. Zrobił je w Arles na południu Francji w latach 1888 i 1889. Vincent namalował w sumie pięć dużych płócien ze słonecznikami w wazonie, z trzema odcieniami żółci „i nic więcej”. Dowiódł w ten sposób, że można stworzyć obraz o wielu odmianach jednego koloru, bez utraty elokwencji.

Obrazy słonecznika miały dla Van Gogha szczególne znaczenie: komunikowały „wdzięczność”. Dwa pierwsze powiesił w pokoju swojego przyjaciela, malarza Paula Gauguina, który zamieszkał z nim na chwilę w Żółtym Domu. Gauguin był pod wrażeniem słoneczników, które uważał za „całkowicie Vincenta”. Van Gogh namalował też nową wersję podczas pobytu swojego przyjaciela, a Gauguin później poprosił o jeden jako prezent, którego Vincent nie chciał mu dać. Później wyprodukował dwie luźne kopie, z których jedna znajduje się obecnie w Muzeum Van Gogha.

Vincent van Gogh, Kwitnący Migdałowiec

Vincent van Gogh, Kwitnący Migdałowiec
Vincent van Gogh, Kwitnący Migdałowiec

31 stycznia 1890 r. Theo van Gogh ogłosił narodziny syna w liście do Vincenta van Gogha. Mały chłopiec został nazwany Vincent Willem, po Vincent. Van Gogh, który był niezwykle bliski swojemu młodszemu bratu, od razu przystąpił do namalowania swojego ulubionego tematu: kwitnących gałęzi na tle błękitnego nieba. Obraz miał być prezentem dla noworodka. Van Gogh wybrał drzewo migdałowe jako symbol nowego życia, ponieważ drzewo kwitnie już w lutym, zapowiadając nadchodzącą wiosnę. Vincent Willem założył później Muzeum Van Gogha.

Vincent van Gogh ciekawostki

Pomimo dzisiejszej sławy Vincenta van Gogha, nigdy nie osiągnął sukcesu zawodowego w ciągu swojego życia. Za życia, siedem miesięcy przed śmiercią, sprzedał tylko jeden obraz za jedyne 400 franków.

Van Gogh urodził się w 1853 w Holandii do Theodorusa van Gogha, ministra kraju, i Anny Cornelii Carbentus, artysty.

Został nazwany na cześć swojego dziadka ze strony ojca, ale imię to faktycznie zostało użyte dla dziecka urodzonego wcześniej przez jego rodziców, starszego brata, który zmarł przy porodzie na rok przed jego własnymi narodzinami. Zobaczyłby nagrobek brata z jego imieniem.

Duża część pośmiertnego sukcesu Van Gogha można przypisać jego szwagierce Johannie, żonie jego brata Theo, która zobowiązała się do przekazania jego spuścizny po jego śmierci.

Był najstarszym z sześciorga dzieci. Jego młodszy brat Theo został handlarzem dziełami sztuki i stał się głównym, a często jedynym, zwolennikiem starszego brata i jego sztuki.

Prawdopodobnie najsłynniejsze dzieło Van Gogha, Gwiaździsta noc została ukończona, gdy przebywał w przytułku w Saint-Remy-de-Provence, gdzie dochodził do siebie po załamaniu nerwowym.

Chociaż jego nazwisko jest najczęściej wymawiane „van go”, w rzeczywistości jest wymawiane „van gokh”.

Van Gogh zaczął malować dopiero po dwudziestce. Wcześniej pracował najpierw dla firmy zajmującej się handlem dziełami sztuki swojego wuja w Hadze, a później dla Groupil Gallery w Londynie.

W pewnym momencie rozważał zostanie ministrem, jak jego ojciec. Studiował przez prawie rok, przygotowując się do egzaminu wstępnego do Szkoły Teologicznej w Amsterdamie. Ostatecznie odmówił przystąpienia do części egzaminu z łaciny, ponieważ uważał ją za martwy język dla chłopów. Doprowadziło to do jego odrzucenia ze szkoły

Van Gogh był znany z silnej i trudnej osobowości. Przyjaciele i koledzy czuli, że miał skłonność do samomęczeństwa i zraził wielu kolegów malarzy swoją kłótliwą naturą.

W pewnym momencie Van Gogh pracował jako misjonarz w belgijskim regionie wydobycia węgla. W tym czasie doświadczył duchowego przebudzenia, które zainspirowało go do porzucenia prawie wszystkich swoich ziemskich dóbr i rozpoczęcia życia jako nędzarz. Władze kościelne uznały to za niestosowne dla przedstawiciela Kościoła i został zwolniony ze swojego stanowiska.

Van Gogh był w dużej mierze samoukiem i otrzymał formalne wykształcenie artystyczne tylko przez około cztery miesiące, zaledwie kilka lat przed śmiercią.

Jego obrazy były często kończone stosunkowo szybko, ponieważ jego styl był spontaniczny i intuicyjny, co dało niektórym widzom przerwę. W tym momencie powiedział kiedyś swojemu bratu: „Kiedy ktoś mówi, że takie a takie [malowanie] jest robione za szybko, możesz odpowiedzieć, że spojrzał na to za szybko”.

Chociaż przez całe życie cierpiał na pewną chorobę psychiczną, pod koniec lat 80. XIX wieku jego samopoczucie uległo głębokiemu pogorszeniu. Mówi się, że w tym czasie jadł swoje farby, a czasem pił terpentynę.

Kiedy wiadomość o pogorszeniu stanu psychicznego Vincenta dotarła do jego brata Theo, zapłacił malarzowi Paulowi Gauguinowi, aby przeniósł się do Arles we Francji, gdzie mieszkał wtedy Vincent, aby mieć na niego oko. W ciągu kilku tygodni obaj artyści byli w stanie ciągłej kłótni i ledwo mogli znieść przebywanie w tym samym pokoju.

Jedna z najsłynniejszych anegdot z życia Van Gogha dotyczy odcięcia przez artystę własnego lewego ucha. W rzeczywistości odcięto tylko płatek ucha. Jak mówi historia, kłócił się z Gauguinem, co doprowadziło go do takiego szaleństwa, że ​​podniósł brzytwę i okaleczył sobie ucho. Niektóre wersje tej historii każą mu zabrać rozczłonkowany płatek ucha do lokalnego burdelu, gdzie ofiarował go prostytutce w prezencie.

Po incydencie z przecięciem ucha Van Gogh został przyjęty do pobliskiego szpitala Hôtel-Dieu. Kiedy wyzdrowiał z ogromnej utraty krwi, został zwolniony. Niestety popadł w głęboką depresję; aby w tym pomóc, w ciągu dnia malował w domu, ale noce spędzał w szpitalu.

Pod koniec życia współobywatele miasta Arles podpisali petycję stwierdzającą, że stanowi on zagrożenie dla społeczności. To doprowadziło go do oddania się do azylu.

Van Gogh ostatecznie popełnił samobójstwo, strzelając sobie w klatkę piersiową, niestety, nie był to czysty strzał i zmarł dopiero po prawie 30 godzinach.

Brat Vincenta Theo zmarł zaledwie kilka miesięcy po nim, a Theo został początkowo pochowany w Utrechcie. Aby upamiętnić wyjątkowo bliski i szczególny związek dwóch braci, żona Theo kazała ekshumować i ponownie pochować męża obok Vincenta w Auvers.

Duża część pracy Van Gogha została utracona, ponieważ wielu ludzi, którzy posiadali jego dzieło, początkowo uważało je za bezwartościowe. Mówi się, że jego własna matka pozbyła się pełnych skrzyń jego obrazów.

Vincent van Gogh życiorys


1853

30 marca w Zundert urodził się Vincent Willem van Gogh, najstarszy syn protestanckiego duchownego Theodorusa van Gogha (1822-1885) i Anny Cornelii Carbentus (1819-1907).

1857

Narodziny brata Theo 1 maja.

1861-1868

Kariera szkolna Vincenta była podzielona: przez rok uczęszczał do wiejskiej szkoły w Zundert, następnie przez dwa lata w szkole z internatem w Zevenbergen i osiemnaście miesięcy w Willem II „Rijks-HBS” (gimnazjum) w Tilburgu.

1869-1876

Van Gogh dołączył do międzynarodowego handlarza dziełami sztuki Goupil & Co. w Hadze 30 lipca 1869 jako młodszy praktykant. Kierownikiem firmy był H.G. Tersteeg. Goupil miał także oddziały w Paryżu, Londynie i Brukseli. Długa wymiana listów z jego młodszym bratem Theo rozpoczęła się w sierpniu 1872 roku w Hadze. 1 stycznia 1873 roku Theo dołączył również do personelu Goupil & Co. i został powołany do brukselskiego oddziału. 13 czerwca Vincent został oddelegowany do londyńskiego oddziału Goupil, gdzie miał pozostać do 15 maja 1875 r. – poza trzymiesięcznym transferem do Paryża. Następnie, wbrew swojej woli, został wysłany na stałe do Paryża. Jego niechęć do handlu sztuką stale rosła. Zanurzył się w Biblii i żył w odosobnieniu. Po zwolnieniu z Boussod & Valadon, następców Goupil, wrócił do domu rodziców w Etten w 1876 roku.

1876-1880

Vincent pracował jako nauczyciel w szkole z internatem w Ramsgate od połowy kwietnia 1876 r. do lipca, kiedy przeniósł się na stanowisko w Isleworth na przedmieściach Londynu, gdzie również od czasu do czasu mógł głosić kazania. Brak możliwości skłonił go do powrotu do Holandii na Boże Narodzenie 1876 roku i krótko pracował w księgarni w Dordrecht. W maju przeniósł się do Amsterdamu, aby przygotować się do studiów teologicznych. W maju 1878 zrezygnował z tego i po krótkim przeszkoleniu w Laeken pod Brukselą przeniósł się w grudniu do belgijskiego regionu Borinage, gdzie pracował wśród górników jako ewangelista. W sierpniu 1880 roku Van Gogh postanowił zostać artystą. Aby się przygotować, zaczął kopiować rysunki i reprodukcje dzieł Jean-Francois Milleta, malarza chłopskiego życia.

1881

Zimą przebywał w Brukseli i tam spotkał malarza Antona van Rapparda. Otrzymał wsparcie finansowe od Theo. W kwietniu wrócił do domu z rodzicami w Etten. Kontynuował naukę, wykorzystując głównie motywy z życia chłopskiego. Pod koniec listopada spędził kilka tygodni w Hadze pracując z kuzynem z małżeństwa, malarzem Antonem Mauve, pod którego kierunkiem tworzył swoje pierwsze akwarele i martwe natury w olejach. Gorzka kłótnia w okresie Bożego Narodzenia doprowadziła do zerwania z rodzicami. Van Gogh wyjechał do Hagi.

1882 HAGA

W styczniu Van Gogh wynajął studio na Schenkweg. Anton Mauve wspierał go i udzielał Vincentowi lekcji rysunku. Kiedy Vincent przyjął swoją modelkę Sien Hoornik – w ciąży, niezamężną i z córką – a nawet chciał się z nią ożenić, zarówno Mauve, jak i Tersteeg odwrócili się od niego raz na zawsze. Jego brat Theo nadal wspierał go finansowo. W marcu artysta otrzymał pierwsze zlecenie: narysował 12 widoków Hagi dla swojego wuja, handlarza dziełami sztuki „C. M.’. W lipcu pojawiło się kilka akwarel. W sierpniu Van Gogh namalował studia, świadomie starając się wyprodukować prace nadające się do sprzedaży. Mając nadzieję zarobić na życie jako ilustrator, wykonał w listopadzie kilka litografii.

1883

Jego trudna relacja z Sien i jego ubóstwo ostatecznie wypędziły Van Gogha z Hagi. Wyjechał 11 września do popularnej wówczas wśród artystów holenderskiej prowincji Drenthe.

DRENTHE

Choć krajobraz Drenthe był dla niego rewelacją, warunki pracy były przerażające: pogoda była zła i trudno było o dobre materiały do ​​rysowania i malowania. Co więcej, zasiłek od Theo docierał do niego z coraz większym opóźnieniem i dręczyła go samotność. Po trzech miesiącach postanowił odwiedzić rodziców w Nuenen i przybył tam 5 grudnia. 1884.

NUENEN

Relacje z rodzicami, choć początkowo bardzo napięte, stopniowo się poprawiały. Z tego okresu pochodzi jego ostateczna decyzja o zostaniu malarzem chłopskiego życia. W styczniu i lutym wykonał liczne studia i akwarele tkaczy. W maju wynajął studio, do którego miał zamieszkać rok później. Na przełomie sierpnia i września otrzymał zlecenie: wykonał duże projekty sześciu scen z życia chłopskiego dla Antona Hermansa, emerytowanego złotnika z Eindhoven, jako ozdobę jego jadalni. Jesienią Van Gogh udzielił lekcji malowania martwej natury kilku artystom-amatorom, co doprowadziło go do samodzielnego zmierzenia się z tym gatunkiem.

1885

Zimą namalował serię pięćdziesięciu chłopskich głów i pomysł na The Potato Eaters zaczął nabierać kształtu. 26 marca niespodziewanie zmarł jego ojciec. Ostateczna wersja pierwszego arcydzieła Van Gogha The Potato Eaters została ukończona pod koniec kwietnia i wysłana do Theo w Paryżu 5 maja. „Wiejski Cmentarz” i Chata były również o ukończony w maju wraz z wieloma rysunkami. Latem Van Gogh był zajęty rejestrowaniem zbiorów pszenicy na licznych rysunkach. Brak pieniędzy uniemożliwił mu w tym czasie malowanie. Jego zapas modeli wyczerpał się, gdy miejscowy ksiądz zabronił swoim parafianom pozowania. Artysta ograniczył się następnie do malowania martwych natur i pejzaży, zainspirowany niedawną wizytą w nowym Rijks Museum w Amsterdamie.

ANTWERPIA

24 listopada Van Gogh wyjechał do Antwerpii. Po spokojnym wiejskim życiu Nuenen, miasto z historycznymi budynkami i muzeami było przytłaczające; Kolorystyka i pociągnięcia pędzlem Petera Paula Rubensa wywarły na nim szczególne wrażenie. To tutaj również Van Gogh nauczył się doceniać japońskie grafiki. W Antwerpii miał nadzieję, że malowanie portretów i pejzaży miejskich pozwoli mu uniezależnić się finansowo, ale tamtejszy handel dziełami sztuki był poważnie przygnębiony, a sukcesy wciąż mu umykały.

1886

Modele były również trudne do zdobycia w Antwerpii, więc Van Gogh zarejestrował się w akademii sztuki 18 stycznia. Wkrótce wdał się w spór o swój sposób rysowania.

PARYŻ

Van Gogh wyjechał niespodziewanie do Paryża na początku marca i zamieszkał z Theo. Pracował przez około trzy miesiące, prawdopodobnie wiosną, w pracowni Fernanda Cormona, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Toulouse Lautrec i Emilem Bernardem; rysował i malował z żywych modeli i odlewów gipsowych. W czerwcu bracia przeprowadzili się do większego mieszkania przy rue Lepic 25. Vincent zaczął rozumieć prawdziwe znaczenie impresjonizmu i próbował je opanować. Wykazał wielki podziw dla martwych natur kwiatowych i innych dzieł Adolphe Monticelli i coraz bardziej doceniał obrazy Eugene’a Delacroix i Puvis de Chavannes. Stał się stałym klientem handlarza farbami Juliena Tanguy, którego portret miał później namalować.

1887

Wzrósł wpływ japońskich grafik na jego twórczość. Zebrał przykłady tej sztuki i zorganizował w marcu – kwietniu wystawę japońskich grafik w kawiarni Du Tambourin. Zrobił też kilka kopii japońskich druków. W kwietniu i maju Van Gogh spędził dużo czasu malując w Asnieres, w towarzystwie Paula Signaca. Vincent malował portrety, pejzaże i pejzaże w stylu impresjonistycznym i neoimpresjonistycznym. W listopadzie zorganizował wystawę artystów, których nazwał Tmpressionnistes du Petit Boulevard’ i spotkał tam Seurata, Gauguina, Camille Pissarro i Guillaumina. Van Gogh pokazał co najmniej jedną pracę „Park Voyer d’Argenson w Asnieres” w Theatre Libre d’Antoine w grudniu – styczniu, w tym samym czasie, kiedy wystawiano prace Seurata i Signaca. Kontynuował eksperymenty z kolorami w swoich martwych naturach, w tym żółtej „Martwa natura z owocami” i ambitnych rzymskich paryżach.

1888

Gorączkowe życie, które prowadził w Paryżu, zaczęło zbierać swoje żniwo: Vincent był osłabiony zarówno psychicznie, jak i fizycznie i wykonywał bardzo mało pracy. W poszukiwaniu spokoju i ciepłego klimatu postanowił w lutym wyjechać do Arles.

ARLES

Pogoda w Prowansji nie była dużo lepsza niż w Paryżu: temperatury były poniżej zera, a na ziemi leżał śnieg. W marcu i kwietniu namalował kilka wersji Mostu Langlois i poświęcił dużą serię obrazów na temat kwitnących drzew owocowych. Aby zaoszczędzić pieniądze, postanowił pod koniec kwietnia robić więcej rysunków trzcinowym piórem. Za namową Theo złożył trzy płótna na Salon des Independants.

1 maja wynajął cztery pokoje w Żółtym Domu. Miał teraz własny dom, ale brakowało mu pieniędzy na jego wyposażenie; przebywał w tanich kwaterach do września. Na początku maja wysłał do Theo swoją pierwszą przesyłkę obrazów.

Na początku czerwca złożył pięciodniową wizytę w wiosce rybackiej Les Saintes-Maries-de-la-Mer. Zafascynowało go Morze Śródziemne i wykonał kilka udanych studiów i rysunków. Po powrocie do Arles czerpał z tej inspiracji kolejne prace, m.in. Łodzie rybackie na plaży.

Zbiory pszenicy stały się nowym tematem dla serii płócien, w tym kilku dużych, takich jak Żniwa i Stogi pszenicy w pobliżu domu na farmie. W czerwcu wyprodukował także Siewcę, próbę prawdziwie nowoczesnej figury.

Wreszcie miał okazję malować portrety charakterystycznych typów, zaczynając od The Zouave i kontynuując portrety Josepha Roulina, Patience Escaliera, Eugene’a Bocha. W połowie lipca wysłał Emilowi ​​Bernardowi piętnaście rysunków opartych na swoich ostatnich obrazach. Na początku sierpnia wysłał dwanaście podobnych rysunków do Johna Russella i pięć do Theo. W połowie sierpnia wysłał bratu drugą przesyłkę obrazów.

Zaplanował obszerną serię dekoracyjną dla Żółtego Domu, zawierającą sześć lub dwanaście martwych natur ze słonecznikami. Ukończył cztery i miał wykonać kolejne trzy kopie w styczniu następnego roku.

Paul Gauguin napisał z Pont-Aven, ogłaszając chęć jak najszybszego przybycia do Arles. Na początku września Van Gogh namalował The Nocna kawiarnia. Czekając na Gauguina, Van Gogh wyposażył Żółty Dom za pieniądze od Theo. Wprowadził się 17 września i namalował widok swojego nowego domu. Pracował nad serią jesiennych ogrodów.

Autoportret, również z września, miał zostać wysłany Bernardowi i Gauguinowi w zamian za ich autoportrety. Van Gogh ponownie namalował motyw zbiorów, The Green Vineyard. W tym okresie powstały również dwie sceny nocne, Cafe Terrace at Night i The Starry Night.

Pomimo kłopotów z oczami, Van Goghowi udało się ukończyć w październiku kilka dużych płócien, w tym The Tarascon Diligence, The Trinquetaille Bridge i The Bedroom. 23 października Gauguin w końcu przybył do Arles. Zdrowie Vincenta szybko się poprawiło, a płótna, które wkrótce się pojawiły, to Les Alyscamps, Czerwona winnica.

W połowie listopada odmówił zaproszenia do wystawiania prac w biurach Revue Independante. Pod naciskiem Gauguina spróbował malować z pamięci, jednym z rezultatów jest Pamięć ogrodu w Etten. Portrety listonosza Josepha Roulina i jego rodziny powstały na początku grudnia.

Ich sprzeczne temperamenty doprowadziły do ​​narastających tarć między Van Goghiem i Gauguinem w grudniu. Po dramatycznej kłótni 23 grudnia, kiedy Vincent okaleczył mu ucho, Gauguin wyjechał do Paryża. Vincent został przyjęty do szpitala w Arles. Wbrew oczekiwaniom malarz szybko doszedł do siebie i 7 stycznia mógł wrócić do domu, gdzie od razu przystąpił do pracy m.in. nad Autoportretem. Pod koniec stycznia Madame Roulin siedziała przy La Berceuse, z której miały powstać cztery kopie. Van Gogh namalował trzy kopie martwej natury ze słonecznikami i miał na myśli tryptyk „La Berceuse” otoczony tymi martwymi naturami.

W lutym sąsiedzi sprzeciwili się obecności Vincenta w Żółtym Domu i ponownie został przyjęty do szpitala. 23 marca odwiedził go Paul Signac i razem udali się do Żółtego Domu. 17 kwietnia Theo poślubił Johannę Gesinę Bonger w Amsterdamie.

REMY

Wincenty pod koniec kwietnia zdecydował się na przyjęcie jako pacjenta dobrowolnego do azylu w Saint-Paul-de-Mausole w pobliskim Saint-Remy. Tam leczył go dr Peyron, który w pierwszych miesiącach stwierdził, że pacjent zachowywał się spokojnie, a jego stan poprawiał się w sposób zadowalający.

Van Goghowi pozwolono rozpocząć pracę w przytułku; dodatkowy pokój został wyposażony jako studio. W ogrodzie przytułku znalazł niezliczone motywy, w tym irysy i „bzy”. Namalował i narysował także ogrodzone pole, które widział ze swojego okna. Czasami pracował pod nadzorem poza azylem, gdzie jego poddanymi służyły typowo prowansalskie motywy, takie jak drzewa oliwne i cyprysy. Pierwsza wersja The Reaper powstała w czerwcu. Ponownie namalował nocną scenę „Gwiaździsta noc”.

W połowie lipca został powalony kolejnym ciężkim atakiem, który trwał do września i uniemożliwił mu pracę. Wciąż osłabiony chorobą namalował kilka autoportretów i portretów oraz kopię „Sypialni”. Ukończył także replikę „Żniwiarza”.

Van Gogh był reprezentowany na piątej wystawie Societe’ des Artistes Inde’pendants we wrześniu w Paryżu, wystawiając dwa obrazy: Gwiaździstą noc i Irysy.

Na przełomie października i grudnia portretował tematy, które do tej pory stały się tak znajome: zamknięte pole; widoki na ogród z sosnami prowansalskimi motywami, takimi jak gaje oliwne i wąwóz. W Saint-Remy namalował Roboty drogowe w Saint-Remy na bulwarze Mirabeau.

W tym okresie wykonał także serię kolorowych „przekładów” czarno-białych odbitek według obrazów Milleta, Eugene’a Delacroix i Rembrandta. Pod koniec grudnia doznał kolejnego ataku, ale trwał on tylko tydzień.

W styczniu skoncentrował się na namalowaniu kilku dużych kopii po Millecie. Van Gogh został zaproszony do wzięcia udziału w dorocznej wystawie Les Vingt w Brukseli i pokazał pięć płócien.

Pod koniec stycznia ponownie doznał trwającego tydzień ataku.

Około 25 stycznia otrzymał artykuł Alberta Auriera zatytułowany „Les Isoles: Vincent van Gogh”, który ukazał się w Mercure de France. Aby uczcić narodziny syna Theo, Vincenta Willema, 31 stycznia namalował Gałęzie z Kwiatem Migdałów. Wyprodukował także pięć portretów Madame Ginoux, „L’Arlesienne”, opartych na rysunku Gauguina. Theo napisał, że jeden z obrazów Vincenta „Czerwone winnice w Arles” został sprzedany w Brukseli za 400 franków.

Po wizycie w Arles 22 lutego Van Gogh doznał kolejnego ataku, który trwał do końca kwietnia. Mimo choroby kontynuował pracę, tworząc liczne arkusze opracowań o tematyce z okresu Nuenen, które nazwał „Souvenirs du Nord”.

Na Salon des Independants Van Gogha reprezentowało dziesięć dzieł wybranych przez Theo.

Pod koniec kwietnia ogarnęła go chęć opuszczenia azylu jako tak szybko jak to możliwe. Przed wyjazdem namalował kilka martwych natur, wśród nich Martwa natura z irysami i ostatnia próba nocnej sceny.

AUVERS-SUR-OISE

W drodze do Auvers Vincent odwiedził swojego brata w Paryżu i poznał żonę Theo. Spojrzał także na swoje starsze obrazy, przechowywane w mieszkaniu Theo i z Pere Tanguy. Wyjechał do Auvers wcześniej niż oczekiwano 20 maja. Tam oddał się pod opiekę Paula Gacheta, lekarza i artysty amatora. Obaj spotykali się regularnie i nawiązali bliskie relacje.

Van Gogh wynajął pokój na poddaszu w gospodzie Ravoux i był zachwycony rustykalnym Auvers. W pierwszych dniach malował małe domki kryte strzechą i równie malowniczy kościół. Chciał wrócić do malowania portretów. Dr Gachet był jego pierwszym modelem na początku czerwca, a kilka innych podążyło za nim.

Na zaproszenie dr Gacheta Theo i Jo przybyli do Auvers 8 czerwca i spędzili dzień z Vincentem.

Na kilku płótnach przedstawił niekończące się pola pszenicy wokół Auvers, między innymi jego łabędzia pieśń Wheatfield with Crows.

6 lipca odwiedził Theo w Paryżu, aby omówić problemy brata z Boussod & Valadon.

Na co zmarł Vincent van Gogh?

27 lipca Vincent strzelił sobie w klatkę piersiową i zmarł z powodu ran z Theo u boku 29 lipca. Pogrzeb odbył się w Auvers 30 lipca, a wśród uczestników byli Pere Tanguy, Emile Bernard i Lucien Pissarro.

Theo miał umrzeć sześć miesięcy później.

Na wielkiej aukcji Impresjonistów i Sztuki Nowoczesnej w Christie’s w Nowym Jorku padła druga najwyższa cena za obraz Vincenta van Gogha. Namalowany na rok przed śmiercią artysty obraz został umieszczony w katalogu prestiżowej aukcji pod numerem 28, pośród wielu arcydzieł, w tym prac Kandinsky’ego, Moneta, Cezanne’a i Matisse’a. Cena za płótno holenderskiego mistrza jest tylko niewiele niższa niż utrzymujący się już od ponad ćwierćwiecza rekord należący do Portretu doktora Gacheta, który wylicytowano w 1990 roku, również w nowojorskim oddziale Christie’s za 82,5 mln dolarów.

Vincent van Gogh film

Twój Vincent to pierwsze w historii światowej kinematografii pełnometrażowe dzieło animowane, które zostało w całości… namalowane.

To dokładnie oznacza, że wszystkie ujęcia, w sumie 65 tysięcy klatek, wykonano techniką malarstwa olejnego, na początku na płótnie. Dlatego przy filmie, oprócz ekipy realizatorów, animatorów czy aktorów, pracowało ponad 100 malarzy, którymi w większości byli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w tym wielu młodych wrocławskich artystów.

Podobne wpisy