Wassily Kandinsky
|||

Wassily Kandinsky

Rosyjski artysta abstrakcyjny Wassily Kandinsky spopularyzował malarstwo abstrakcyjne w ostatnich latach XIX wieku i na początku XX wieku. Artysta Kandinsky w swoim wyjątkowym spojrzeniu na formę i cel sztuki kładł nacisk na integrację tego, co wizualne i słuchowe. Hałasy postrzegał jako kolory, a ta dziwna perspektywa wpłynęła na tworzenie dzieł Kandinsky’ego. Malarz Kandinsky uważał, że celem sztuki jest przekazanie niezwykłości i wewnętrznej wizji artysty, co wymagało uniesienia obiektywnej rzeczywistości. Obrazy Kandinsky’ego starały się pokazać, że abstrakcja absolutna pozwala na głębszy, wzniosły wgląd i że naśladowanie natury po prostu utrudnia to przedsięwzięcie.

The form you have selected does not exist.

Wassily Kandinsky, Rosjanin w całości Wasilij Wasiljewicz Kandinsky, ur. 4 grudnia 1866, Moskwa, Rosja – zm. 13 grudnia 1944, Neuilly-sur-Seine, Francja), urodzony w Rosji artysta, jeden z pierwszych twórców czystej abstrakcji we współczesnym malarstwie. Po udanych wystawach awangardowych założył wpływową monachijską grupę Der Blaue Reiter („Niebieski jeździec”; 1911–14) i rozpoczął całkowicie abstrakcyjne malarstwo. Jego formy ewoluowały od płynnych i organicznych do geometrycznych i wreszcie piktograficznych (np. Tempered Élan, 1944).

Wassily Kandinsky Ciekawostki

Z wykształcenia prawnik

Zanim całkowicie poświęcił się sztuce, Kandinsky spełnił życzenia rodziców i studiował prawo na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Ukończył studia w 1893 roku i przez trzy lata wykładał prawo na uniwersytecie. Następnie zaproponowano mu stanowisko profesora prawa na Uniwersytecie Dorpat w Tartu (w dzisiejszej Estonii). Kandinsky, który właśnie skończył 30 lat, postanowił skupić się na malarstwie.

Inspirował się muzyką

Kandinsky uważał, że sztuka jest ściśle związana z muzyką. Porzucenie kariery prawniczej zainspirowała go częściowo produkcja „Lohengrina” Wagnera w Teatrze Bolszoj. Kandinsky opisał to doświadczenie w swojej autobiografii Steps: „Skrzypce, głębokie basy, a zwłaszcza instrumenty dęte, reprezentowały dla mnie pełną moc godziny zmierzchu; w moim umyśle widziałem wszystkie moje kolory, wszystkie były tam, w moim umyśle. Przede mną malowano dzikie, prawie szalone linie”. Muzyka inspirowała go do tworzenia nowych dzieł przez całą karierę. Na przykład po koncercie Arnolda Schoenberga w Monachium w 1911 namalował „Impresja III (koncert)” (galeria Lenbachhaus, Monachium).

Był projektantem i fotografem

Znalezienie syntezy między sztukami było dla Kandinsky’ego niezwykle ważne i nie ograniczał się do sztuki i muzyki. Projektował wnętrza, ubrania i meble oraz tworzył szkice do malowania na porcelanie. Interesował się także fotografią i kinematografią.

Malował sceny z życia w wiejskiej posiadłości

W poszukiwaniu nowego języka sztuki Kandinsky najpierw próbował różnych stylów. W 1896 roku zaskoczyła go wystawa „Siana” Moneta w Moskwie. Później, podczas nauki w szkole Antona Ažbe w Monachium, Kandinsky próbował używać oddzielnych pociągnięć pędzla i czystych kolorów. Blisko mu było do secesji i symboliki. W tej fazie malował tradycyjne wiejskie sceny posiadłości, takie jak „Krynolina Dama” (1909, Galeria Tretiakowska). Po jego pobytach w Europie w pracach Kandinsky’ego pojawiły się elementy fowizmu i ruchu Les Nabis.

Krytycy nazwali go narkomanem i szaleńcem

Pierwsze prace abstrakcyjne Kandinsky’ego poprzedziły stopniowe upraszczanie i niszczenie formy, które praktykował nie tylko w malarstwie, ale także w ksylografii. Na drugiej wystawie Związku Artystów Nowych Monachium w 1910 roku, w skład której weszli tacy artyści jak Picasso, Braque i van Dongen, Kandinsky zaprezentował swój „Szkic do „Kompozycji II” (Muzeum Guggenheima, Nowy Jork). Krytycy przywitali go zjadliwymi komentarzami, m.in. pisząc, że dzieło zostało namalowane przez szaleńca lub kogoś „pod wpływem morfiny lub haszyszu”.

Namalował pierwszy na świecie abstrakcyjny obraz

„Obraz z kołem” uważany jest za pierwsze malarstwo abstrakcyjne w karierze Kandinsky’ego i pierwsze malarstwo abstrakcyjne na świecie. Utworzony w 1911 roku, obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym Gruzji w Tbilisi. Według artysty natura daje impuls do twórczości, ale nie ma sensu jej kopiować. Zamiast tego kolor nadaje główny emocjonalny ton pracy i pomaga w tworzeniu kompozycji, a forma to połączenie płaszczyzn i linii, które tworzą ruch.

Kandinsky uważał, że sztuka jest ściśle związana z muzyką. Porzucenie kariery prawniczej zainspirowała go częściowo produkcja „Lohengrina” Wagnera w Teatrze Bolszoj. Źródło: zdjęcie archiwalne

Stworzył nowe gatunki

Rezygnując z tematyki malarskiej, Kandinsky wprowadził nową klasyfikację gatunkową. W miejsce dotychczas stosowanych kategorii portretu, pejzażu i martwej natury Kandinsky stworzył „impresja” – prace, które zachowały związek z naturą; „improwizacje” – spontaniczne i często nieświadome wyrażanie wewnętrznych wrażeń i emocji; i „kompozycje” – synteza formy zewnętrznej i substancji wewnętrznej wyrażona za pomocą linii i kolorów.

Tchnął życie w kolor

Dla Kandinsky’ego kolory miały wartość samą w sobie, niezwiązaną z tematyką obrazu. Nazywał swoje farby „ożywionymi stworzeniami” i wierzył, że mają moc docierania prosto do duszy patrzącego. W oparciu o teorie Goethego Kandinsky wymyślił własne powiązania: żółty przypomina dźwięk fletu, odpowiada za rzeczy ziemskie, podkreśla ruch w kierunku widza i odpowiada trójkątowi. Natomiast kolor niebieski reprezentuje niebiański spokój, smutek, odsunięcie się od widza, koło i dźwięk wiolonczeli. Czerwień uosabia gotowanie się w środku i formę kwadratu; i zieleń, bezruch i brak emocji.

W oparciu o teorie Goethego Kandinsky wymyślił własne powiązania: żółty przypomina dźwięk fletu, odpowiada za rzeczy ziemskie, podkreśla ruch w kierunku widza i odpowiada trójkątowi. Zdjęcie: zapach flaco

Wassily Kandinsky abstrakcjonizm

Abstrakcyjny ekspresjonizm to ruch artystyczny w malarstwie amerykańskim po II wojnie światowej, rozwinięty w Nowym Jorku w latach 40tych. Był to pierwszy specyficznie amerykański ruch, który osiągnął międzynarodowe wpływy i umieścił Nowy Jork w centrum zachodniego świata sztuki, rolę, którą wcześniej pełnił Paryż.

Chociaż termin „abstrakcyjny ekspresjonizm” został po raz pierwszy zastosowany do amerykańskiej sztuki w 1946 roku przez krytyka sztuki Roberta Coatesa, po raz pierwszy został użyty w Niemczech w 1919 roku w czasopiśmie Der Sturm, dotyczącym niemieckiego ekspresjonizmu. W Stanach Zjednoczonych Alfred Barr jako pierwszy użył tego terminu w 1929 roku w odniesieniu do prac Wassily’ego Kandinsky’ego.

Abstrakcjonizm (łac. abstractio „oderwanie”) to kierunek we współczesnych sztukach plastycznych, który charakteryzuje się wyeliminowaniem wszelkich przedstawień mających bezpośrednie odniesienie do form lub przedmiotów obserwowanych w rzeczywistości. Jest to sztuka abstrakcyjna, bezprzedmiotowa. Malarze abstrakcyjni szukali nowych form tj.: linia – plama, pion – poziom, odrzucając figuratywność na rzecz wewnętrznej konstrukcji obrazu układu linii barwnych plam, prostych form geometrycznych. Malarstwo to pragnęło wyzwolić się od tematu, odejść od rzeczywistości, zrezygnować z naśladowania natury, dopuszczając inspiracje naturą. Prekursorami abstrakcjonizmu byli: Hilma af Klint, Wassily Kandinsky, Edward Munch.

Abstrakcjonizm dzieli się na geometryczny (nazywany nieorganicznym lub zimnym) oraz na niegeometryczny (analogicznie nazywany też organicznym lub ciepłym).

Kompozycja VIII – Wassily Kandinsky
Kompozycja VIII – Wassily Kandinsky

„Kompozycja VIII” została stworzona w tak zwanym „zimnym okresie”, którego płótna naznaczone były surową logiką naukową i zawierały racjonalny początek. Na tym zdjęciu artystka przeszła od koloru do formy, tworzy kompozycję i jest główną postacią.

Kwadraty z koncentrycznymi okręgami – Wassily Kandinsky

Kwadraty z koncentrycznymi okręgami – Wassily Kandinsky
Kwadraty z koncentrycznymi okręgami – Wassily Kandinsky

Podstawą wielu prac artysty były badania emocjonalnych i ekspresjonistycznych właściwości koloru. Ten artykuł przedstawia jedno z tych eksperymentów.

Szkic kolorów można postrzegać jako analizę efektów percepcji przez widzów o różnych kontrastujących kolorach i kształtach.

Wassily Kandinsky – Linia poprzeczna

Wassily Kandinsky - Linia poprzeczna
Wassily Kandinsky – Linia poprzeczna

Wczesne lata


Matka Kandinsky’ego była Moskwiczką, jedna z jego prababek księżniczką mongolską, a ojciec pochodził z Kiachty, syberyjskiego miasta w pobliżu chińskiej granicy; chłopiec w ten sposób dorastał z dziedzictwem kulturowym, które było częściowo europejskie, a częściowo azjatyckie. Jego rodzina była dystyngowana, zamożna i lubiła podróżować; jeszcze jako dziecko poznał Wenecję, Rzym, Florencję, Kaukaz i Półwysep Krymski. W Odessie, gdzie jego rodzice osiedlili się w 1871 roku, ukończył szkołę średnią i został amatorskim wykonawcą gry na fortepianie i wiolonczeli. Został także malarzem-amatorem, a jako swego rodzaju pierwszy impuls do abstrakcji przypomniał sobie młodzieńcze przekonanie, że każdy kolor ma swoje tajemnicze życie.

W 1886 roku zaczął studiować prawo i ekonomię na Uniwersytecie Moskiewskim, ale nadal miał niezwykłe odczucia dotyczące koloru, gdy kontemplował żywą architekturę miasta i jego kolekcje ikon; w tym ostatnim, powiedział kiedyś, można znaleźć korzenie jego własnej sztuki. W 1889 roku uczelnia wysłała go z misją etnograficzną do prowincji Wołogda, na zalesionej północy, po czym powrócił z nieustającym zainteresowaniem nierealistycznymi stylami rosyjskiego malarstwa ludowego. W tym samym roku odkrył Rembrandtów w Ermitażu w Petersburgu, a swoją edukację wizualną pogłębił podróżą do Paryża. Kontynuował karierę naukową iw 1893 r. uzyskał stopień równoważny z doktoratem.

Do tego czasu, według jego wspomnień, stracił wiele ze swego wczesnego entuzjazmu dla nauk społecznych. Czuł jednak, że sztuka to „luksus zabroniony Rosjaninowi”. Ostatecznie, po okresie nauczania na uniwersytecie, przyjął posadę dyrektora sekcji fotograficznej moskiewskiego zakładu poligraficznego. W 1896 r., kiedy zbliżał się do 30. urodzin, był zmuszony wybrać jedną z możliwych przyszłości, ponieważ zaproponowano mu profesurę w dziedzinie prawa na uniwersytecie w Dorpacie (później zwanym Tartu) w Estonii, który przechodził wówczas rusyfikację. W nastroju, który nazwał „teraz albo nigdy”, odrzucił ofertę i pojechał pociągiem do Niemiec z zamiarem zostania malarzem.

Okres monachijski

Miał już aurę autorytetu, która przyczyniła się do jego sukcesów jako nauczyciela w późniejszych latach. Był wysoki, postawny, nienagannie ubrany i wyposażony w okulary pince-nez; miał zwyczaj trzymać głowę wysoko i zdawał się spoglądać w dół na wszechświat. Według znajomych przypominał mieszankę dyplomaty, naukowca i księcia mongolskiego. Ale na razie był po prostu przeciętnym studentem sztuki i jako taki zapisał się do prywatnej szkoły w Monachium prowadzonej przez Antona Azbe. Po dwóch latach nauki u Azbe nastąpił rok samotnej pracy, a następnie zapisanie się na akademię monachijską do klasy Franza von Stuck. Kandinsky wyszedł z akademii z dyplomem w 1900 roku iw ciągu następnych kilku lat odniósł umiarkowany sukces jako kompetentny artysta zawodowy, obcujący z nowoczesnymi trendami. Począwszy od XIX-wiecznego realizmu, był pod wpływem impresjonizmu, linii biczowania i efektów dekoracyjnych secesji (zwanej w Niemczech Jugendstil), techniki punktowej neoimpresjonizmu (lub puentylizmu) oraz silnego , nierealistyczny kolor środkowoeuropejskiego ekspresjonizmu i francuskiego fowizmu. Wystawiał z grupami awangardy i na wielkich nieakademickich wystawach, które pojawiły się w całej Europie – z grupą monachijską Phalanx (której został prezesem w 1902), z grupą Berlin Sezession, w paryskim Salon d’Automne i Salon des Indépendants i drezdeńską grupą, która nazwała się Die Brücke („Most”). W 1903 miał swój pierwszy solowy występ w Moskwie, a rok później dwa inne w Polsce. W latach 1903-1908 dużo podróżował, od Holandii aż po Tunezję i z Paryża z powrotem do Rosji, zatrzymując się na kilkumiesięczny pobyt w Kairouan (Tunezja), Rapallo (Włochy), Dreźnie, paryskim przedmieściu Sèvres, i Berlinie.

W 1909 Kandinsky i niemiecka malarka Gabriele Münter, która była jego kochanką od 1902 roku, nabyli dom w małym miasteczku Murnau w południowej Bawarii. Pracując częściowo w Murnau, a częściowo w Monachium, rozpoczął proces, który doprowadził do powstania jego pierwszego uderzająco osobistego stylu i ostatecznie do historycznego przełomu w kierunku malarstwa czysto abstrakcyjnego. Stopniowo wiele wpływów, na które przeszedł, zlało się. Jego impuls do całkowitego wyeliminowania tematu nie wynikał, należy zauważyć, wyłącznie lub nawet przede wszystkim ze względów ściśle estetycznych. Nikt nie mógł być mniej estetą, mniej uzależnionym od „sztuki dla sztuki” niż Kandinsky. Ponadto nie był typem urodzonego malarza, który mógłby cieszyć się fizycznymi właściwościami oleju i pigmentu, nie dbając o to, co mają na myśli. Chciał malarstwa, w którym kolory, linie i kształty, uwolnione od rozpraszającego interesu przedstawiania rozpoznawalnych obiektów, mogłyby ewoluować w wizualny „język” zdolny – tak jak dla niego był to abstrakcyjny „język” muzyki – wyrażanie ogólnych idei i wywoływanie głębokich emocji.

Projekt nie był oczywiście całkowicie nowy. Analogie między malarstwem a muzyką były od dawna powszechne; wielu myślicieli próbowało skodyfikować rzekomą ekspresję kolorów, linii i kształtów; i więcej niż jeden dość starożytny szkic może konkurować o zaszczyt bycia nazywanym pierwszym abstrakcyjnym obrazem. Co więcej, w tych latach tuż przed I wojną światową Kandinsky nie był bynajmniej osamotniony w swoim ataku na sztukę figuratywną. W 1909 kubiści tworzyli zintelektualizowane i fragmentaryczne wizje rzeczywistości, które wprawiały w zakłopotanie zwykłego widza. W latach 1910-1914 na liście pionierów abstrakcjonistów znajdowało się wielu znakomitych malarzy. Dokładna analiza dzieł i dat może zatem wykazać, że Kandinsky nie do końca zasługuje na miano „założyciela” malarstwa niefiguratywnego; przynajmniej nie można go nazwać jedynym założycielem. Ale kiedy ten historyczny punkt zostanie przyznany, pozostaje pionierem o pierwszorzędnym znaczeniu.

Powszechnie akceptowane roszczenie Kandinsky’ego do historycznego pierwszeństwa opiera się głównie na dziele bez tytułu z 1910 roku, powszechnie określanym jako Pierwsza Abstrakcyjna Akwarela. Na podstawie badań przeprowadzonych w latach 50. można jednak datować tę pracę nieco później i można ją uznać za studium do Kompozycji VII z 1913 r.; w każdym razie należy to uznać za incydent — wśród wielu, dla których nie zachowały się dowody — na drodze Kandinsky’ego. W Blue Mountain (1908-09) ewolucja w kierunku braku reprezentacji jest już wyraźnie w toku; formy są schematyczne, kolory nienaturalne, a ogólny efekt pejzażu sennego. W Pejzażu z wieżą (1909) widoczne są podobne tendencje, a także początek czegoś, co można by nazwać eksplozją kompozycji. Do 1910 Improwizacja XIV jest już, jak sugeruje jej nieco muzyczny tytuł, praktycznie abstrakcyjna; z 1911 Encircled zdecydowanie rozwinął się rodzaj malarstwa, które, choć nie tylko dekoracją, nie ma dostrzegalnego punktu wyjścia w przedstawianiu rozpoznawalnych obiektów. Potem przychodzą takie wielkie dzieła jak Z czarnym łukiem (1912), Jesień II (1912) i Czarne linie (1913); w takich obrazach, wykonanych w ciekającym, chlapiącym, dramatycznym stylu, który antycypuje nowojorski ekspresjonizm abstrakcyjny z lat 50., większość historyków sztuki widzi szczyt osiągnięć artysty.

Kandinsky był aktywnym animatorem ruchu awangardowego w Monachium, współtworząc w 1909 r. Stowarzyszenie Nowych Artystów (Neue Künstlervereinigung). W wyniku sporu w tej grupie, on i niemiecki malarz Franz Marc założyli w 1911 roku nieformalnie zorganizowaną rywalizującą grupę, która od tytułu jednego z obrazów Kandinsky’ego z 1903 roku przyjęła nazwę Der Blaue Reiter („Niebieski jeździec”).

Rosyjski interludium

Po ogłoszeniu I wojny światowej w 1914 Kandinsky zerwał stosunki z Gabriele Münter i wrócił do Rosji przez Szwajcarię, Włochy i Bałkany. Wczesne małżeństwo z kuzynką zostało rozwiązane w 1910 po długim okresie rozłąki, aw 1917 ożenił się z Moskwą Niną Andreevską, którą poznał rok wcześniej. Chociaż miał już ponad 50 lat, a jego narzeczona była o wiele młodsza, małżeństwo okazało się niezwykle udane i osiadł w Moskwie z zamiarem ponownego zintegrowania się z rosyjskim życiem. Do jego intencji zachęcał nowy rząd sowiecki, który początkowo wykazywał chęć zdobycia przychylności i usług artystów awangardowych. W 1918 został profesorem w moskiewskiej Akademii Sztuk Pięknych i członkiem sekcji artystycznej Ludowego Komisariatu ds. Publicznych.

W 1919 stworzył Instytut Kultury Artystycznej, został dyrektorem Moskiewskiego Muzeum Kultury Obrazkowej i przyczynił się do zorganizowania 22 muzeów w całym Związku Radzieckim. W 1920 został profesorem Uniwersytetu Moskiewskiego i został uhonorowany jednoosobowym przedstawieniem organizowanym przez państwo. W 1921 założył Rosyjską Akademię Nauk Artystycznych. Ale wtedy rząd sowiecki skręcał od sztuki awangardowej do socrealizmu i pod koniec roku on i jego żona wyjechali z Moskwy do Berlina.

Mimo wojny, rewolucji rosyjskiej i oficjalnych obowiązków znalazł czas na malowanie podczas tego rosyjskiego przerywnika, a nawet na rozpoczęcie dość drastycznej transformacji swojej sztuki. O ile w jego monachijskich pracach jeszcze w 1914 roku wciąż można znaleźć sporadyczne aluzje do pejzażu, o tyle płótna i akwarele z jego moskiewskich lat wykazują determinację, by być całkowicie abstrakcyjnymi. Wykazują też rosnącą tendencję do porzucania wcześniejszego spontanicznego, lirycznego, organicznego stylu na rzecz bardziej przemyślanego, racjonalnego i konstrukcyjnego podejścia. Zmiana jest widoczna na takich obrazach jak White Line i Blue Segment.

Okres Bauhausu Wassily’ego Kandinsky’ego

W tym czasie Kandinsky miał międzynarodową reputację jako malarz. Zawsze jednak interesował się nauczaniem, najpierw jako wykładowca prawa i ekonomii zaraz po ukończeniu studiów, potem jako mistrz zorganizowanej przez siebie szkoły malarskiej w Monachium, a ostatnio jako profesor na Uniwersytecie im. Moskwa. Wydaje się więc, że nie zawahał się, gdy na początku 1922 roku zaproponowano mu posadę nauczyciela w Weimarze w słynnej już szkole architektury i sztuki użytkowej Bauhausu. Początkowo jego obowiązki były nieco odległe od jego osobistej działalności, ponieważ Bauhaus nie zajmował się formowaniem „malarzy” w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Wykładał elementy formy, prowadził kurs koloru, kierował warsztatem muralu. Dopiero w 1925 roku, kiedy szkoła przeniosła się z Weimaru do Dessau, miał zajęcia z „darmowego”, niestosowanego malarstwa. Wydaje się jednak, że pomimo nieco rutynowej natury swojej pracy życie w Bauhausie było dla niego satysfakcjonujące i przyjemne. Panował klimat badań i rzemiosła połączony z pewną dozą estetycznego purytanizmu; było to klasyczne, używając tego terminu dość luźno, w porównaniu z ciepłym romantyzmem jego dni w Monachium przed 1914 rokiem.

Kandinsky odpowiedział na ten klimat, kontynuując ewolucję w ogólnym kierunku abstrakcji geometrycznej, ale z dynamizmem i upodobaniem do przepełnionej detalami przestrzeni malarskiej, która przypomina jego wcześniejszą technikę zamaszystych gestów. O tym, że Kandinsky żywo interesował się teorią w tych latach, świadczy jego publikacja w 1926 r. w jego drugim ważnym traktacie Punkt und Linie zu Fläche („Punkt i linia do płaszczyzny”). W swoim pierwszym traktacie O duchowości w sztuce podkreślał w szczególności rzekomą ekspresję barw, porównując np. żółty z agresywnym, rzekomo ziemskim dźwiękiem trąbki i porównując niebieski z rzekomo niebiańskim dźwiękiem organów piszczałkowych. . Teraz, w tym samym duchu, analizował rzekome skutki abstrakcyjnych elementów rysunku, interpretując np. linię poziomą jako zimną, a pionową jako gorącą.

Paryski okres Wassily’ego Kandinsky’ego

Choć od 1928 był obywatelem niemieckim, wyemigrował do Paryża, gdy w 1933 naziści zmusili Bauhaus do zamknięcia. Ostatnim i jednym z najpiękniejszych jego niemieckich obrazów jest trzeźwy Development in Brown; jego tytuł prawdopodobnie nawiązuje do nazistowskich szturmowców w brązowych koszulach, którzy uważali jego abstrakcyjną sztukę za „zdegenerowaną”. Przez pozostałe 11 lat życia mieszkał w mieszkaniu na paryskim przedmieściu Neuilly-sur-Seine, w 1939 r. został naturalizowanym obywatelem francuskim.

W tym ostatnim okresie jego malarstwo, które zaczął nazywać raczej „betonowym” niż „abstrakcyjnym”, stało się niejako syntezą organicznej manier okresu monachijskiego i geometrycznego manier okresu Bauhausu. Język wizualny, do którego dążył od co najmniej 1910 roku, zamienił się w kolekcje znaków, które wyglądają jak prawie do rozszyfrowania wiadomości zapisane piktogramami i hieroglifami; wiele znaków przypomina wodne larwy, a od czasu do czasu pojawia się symboliczna ręka lub księżycowa twarz człowieka. Typowe prace to Violet Dominant, Dominant Curve, Fifteen, Moderation i Tempered Élan. Powstawaniu takich prac towarzyszyło pisanie esejów, w których artysta podkreślał rzekomą porażkę nowoczesnego pozytywizmu naukowego i potrzebę dostrzeżenia tego, co nazwał „symbolizmem substancji fizycznych”.

Kandinsky zmarł w 1944 roku. Jego wpływ na sztukę XX wieku, często przefiltrowany przez twórczość bardziej przystępnych malarzy, był głęboki.

Podobne wpisy