talerze

Talerze

Talerze czyli zazwyczaj okrągłe naczynia, z których zjadamy wcześniej przygotowane posiłki. Są tak uniwersalne, że spożywamy z nich prawie każdy rodzaj pokarmu. Talerz nie dzieli użytkowników na mięsożernych i wegatarian. Talerz po prostu pięknie prezentuje i przechowuje nasz posiłek. Talerze to podstawowy element zastawy stołowej. W naszych szafkach kuchennych posiadamy zazwyczaj kilka lub kilkanaście talerzy różnych wielkości. A co jeśli dopiero kupujemy nasze pierwsze talerze do nowego mieszkania? Jakie wybrać i na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą talerzy. Dzielimy je na trzy podstawowe grupy: płytkie małe – deserowe, płytkie duże – obiadowe oraz głębokie talerze. Taki podział obowiązuje prawie na całym świecie i prawie wszędzie rozmiary talerzy będą sobie podobne.

Te mniejsze maja średnicę od 17cm do 19cm, natomiast większe obiadowe zazwyczaj mają średnicę od 21cm do 25cm. Przez lata talerze miały tylko okrągły kształt ale dzisiaj możemy wybrać kwadratowe, owalne, czy prostokątne. Najbardziej popularne są wyprodukowane z porcelany w białym kolorze. Dlaczego wybieramy talerze z porcelany? Jest to tworzywo o wysokiej jakości i trwałości. To jej szlachetność dodaje naszym stołowym zastawom prawdziwego szyku, dzięki czemu talerze obiadowe prezentują się na domowym stole wyśmienicie. Nie potrzebujemy drogiego zestawu aby wprowadzić odrobinę luksusu do naszych codziennych posiłków.

Wybieramy białe talerze bo jest to kolor bazowy, który pasuje do pozostałych elementów zastawy stołowe ale również dlatego, że na białym talerzy bardzo dobrze prezentuje się każde danie. Na szczęście dziś nie musimy się ograniczać tylko to tego jednego koloru bo wybór jest bardzo szeroki i coraz częściej sięgamy po te kolorowe właśnie. Codzienny talerz nie musi być „nudny „. Mamy do wyboru tak obszerny wachlarz wzorów i kształtów, że trudno się zdecydować na ten jeden. Niektóre talerze są tak pięknie zdobione, że stanowią swoistą dekoracje naszego stołu. Dziś kanony nie są już tak sztywne i nie musimy posiadać 6 czy 12 sztuk talerzy w tym samym wzorze. Wręcz przeciwnie styl eklektyczny pozwala na posiadanie każdego talerza innego bo wszystkie razem tworzą swój unikatowy styl. Kupując nowy zestaw talerzy zwróćmy uwagę na możliwość ich mycia w zmywarce bo te ręcznie zdobione często trzeba myć ręcznie. Ale warto mieć takie zestaw, który nie musi być praktyczny i używać go na szczególne okazje jak wigilia czy urodziny. Zestaw nowych talerzy to często wybierany pomysł na prezent dla nowożeńców. I jest to trafiony wybór bo młodzi ludzie potrzebują wielu rzeczy i nie zawsze mogą sobie pozwolić na kupno pięknego zestawu talerzy np. na dwanaście osób.

Zobacz podobne wpisy